Edinilen bilgilere göre, İsveç'teki önemli turizm organizatörlerinden biri olarak faaliyet gösteren Tui düzenlediği seferde başarısız olunca bilgi vermeden Arlanda'ya inince tepki aldı.

Phuket'e gitmek üzere havalanan uçak Azerbaycan'ın ötesine geçemedi.

Yaklaşık 300 yolcu ile Landvetter'den Tayland'ın Phuket kentine gitmesi gerekirken, uçağın 8 saat sonra Arlanda'ya inmesi yolcuları şoke etti.

27 yaşındaki Amelie Magnusson, ilk başta bunun bir şaka olduğunu düşündüklerini söyledi.

Landvetter'den Tayland yolculuğu, Arlanda'ya sekiz saatlik bir uçuşla sona erdi. Yarı yolda mürettebatın uçakta teknik bir arıza olduğunu anons etmesi yolcularda endişe yarattı.

Terminal4

Uçaktaki yolculardan Amelie Magnusson, "İnsanlar çok üzgündü ama kaptan çıkıp soruları yanıtladı" dedi.

- Genelde uçmaktan korkmuyorum ama sorunu bize bildirdikleri zaman endişelendim. Hatta bazıları ağlamaya başladı. Ancak sorumlulardan 67 yaşındaki Peter Larsson, kaptanın durumu çok iyi idare ettiğini ve sorunun uçuşu etkilemediği konusunda bize güvence verdiğini belitti.

Yolculara verilen bilgi, uçağın Phuket'e sorunsuz bir şekilde inebileceği yönündeydi.

Seyahat

"Tüm eleştirilere açığız"

Arlanda'ya indikten sonra tüm yolculara havaalanı yakınındaki bir otele kadar eşlik edildi ve geceyi orada geçirmek zorunda kaldılar. Ancak otobüs aynı anda yalnızca 50 yolcu alabiliyordu.

Tüm yolcuların açık piste iniş yapan uçaktan alınarak havalimanına taşınması saatler sürdü. Yolcu beyanlarına göre en az 7 kez sefer yapıldı ve insanların çok uzun beklemek zorunda kalması sinirleri gerdi.

Havalimanı stresinden sonra otel kuyruğu başladı.

Amelie Magnusson, oteldeki odaya yerleşmek için en az  iki veya üç saat beklemek zorunda kaldıklarını belirtti.

Tui

Tui'nin açıklaması: "Pişmanız"

Birçok gezgin Tui'den gelen bilgilerin yetersiz olduğundan şikayet etti. Cuma gecesi indiklerinde gelen kısa mesajdan sonra ertesi sabaha kadar başka hiçbir şey duymadılar.

"Beklenmedik bir şekilde böyle bir şey olduğunda kuyruklar oluşabiliyor." diyen Tui İskandinav İletişim Müdürü Adam Györki, o zaman gerçekten elde etmek istediğimiz ve pişman olduğumuz hizmeti sunmamızın da zor olduğunu söyleyerek şöyle devam etti:

"Gece boyunca gezginlerin Tayland'a mümkün olan en kısa sürede ulaşabilmesi için bir çözüm bulmaya çalıştık" ifdeleri kullandı.

Sabah saatlerinde yeni bir çözüm bulduğunu açıklayan Tui, yeni kalkışın bugün saat 13.00'te gerçekleşecek dedi. Çalıştığımız Norveçli bir havayolundan uçak ödünç aldıklarını ve mürettebatın işe koyulduğu söylendi.

Editör: Semihhan Aydemir