Sosyal medya platformlarında hızla yayılan bu iddia, birçok gurbetçi tarafından endişe ile karşılandı. Ancak, DMM yaptığı açıklamada, Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından hazırlanma aşamasında olan yeni vergi paketinde yurt dışında yaşayan vatandaşlara yönelik herhangi bir vergilendirme çalışmasının olmadığını belirtti.

 

YENİ VERGİ PAKETİNİN AMACI NE?

DMM'nin açıklamasına göre, yeni vergi paketi, piyasadaki paydaşlar tarafından Hazine ve Maliye Bakanlığına sunulan öneri ve beklentilerin değerlendirilmesi sürecinde olup, vergi adaletinin pekiştirilmesi ve etkinliğin artırılması amacıyla hazırlanmaktadır. Paket, son haline getirildikten sonra Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne (TBMM) sunulacaktır.

SPEKÜLATİF AÇIKLAMALARA İTİBAR ETMEYİN

DMM, ortaya atılan iddiaların kamuoyunda tedirginlik ve güvensizlik yaratma amacı taşıdığını belirterek, resmi kurum ve yetkililer dışında yapılan spekülatif açıklamalara itibar edilmemesi gerektiğini vurguladı.
"Vergide adaletin daha da pekiştirilmesi ve etkinliğin artırılması amacıyla hazırlanan yeni vergi paketine ilişkin ortaya atılan iddiaların, kamuoyunda tedirginlik ve güvensizlik oluşturmayı amaçladığı belirlenmiştir. Resmi kurum ve yetkililerin dışında yapılan spekülatif açıklamalara itibar etmeyiniz." açıklamasında bulundu. 

Editör: Atila Altuntaş