Geçtiğimiz günlerde bir açıklama yapan instagram, sahte takipçileri sileceğini açıklamış ve bunu hem bloğunda hem de uygulama üzerinden kullanıcılara duyurmuştu. Bu konuda adım atan uygulama sahte takipçileri silmeye başladı.

Yapılan silme işlemiyle ilgili resmi bir açıklama yapmayan instagram'da bazı ünlülerin takipçi sayılarında dramatik düşüşler yaşandı. Örneğin şarkıcı Justin Bieber'ın 23 milyon 817 bin 614 olan takipçi sayısı 3.5 milyon azalarak 20 milyon 279 bin 386'ya düştü. Kim Kardashian'ın takipçi sayısı ise 1.3 milyon azalarak 22 milyon 218 bin 039'a indi.instagram'daki hesapların popülerliğini takip eden 64px.com sitesinde yayınlanan tabloya göre sosyal ağdaki ortalama kayıp yüzde 7.6'ya ulaştı.

En büyük düşüş instagram'da

Sahte takipçilerin en çok takip ettiği hesabın ise instagram'ın kendi hesabı olduğu ortaya çıktı. Temizlik öncesi 64 milyon kişinin takip ettiği instagram isimli hesapta dramatik bir düşüş yaşandı ve 18 milyon takipçisi silindi. Dünya çapında yapılan temizlik Türkiye'deki hesapları da etkiledi. Temizlik sonrasında 1 milyon takipçi kaybeden ABD'li rap şarkıcısı Ma$e ise instagram hesabını sildi.

Sahte hesaplar her yerde

Günümüzde sosyal ağlarda çeşitli sebeplerden dolayı birçok sahte hesap bulunuyor. Bir kısmı yazılımlar tarafından yönetilen bu hesaplar seçilen hesapları öne çıkarmak ya da bir konuyu gündeme getirmek için kullanılıyor. Başta Twitter olmak üzere Facebok,instagram ve benzeri sosyal ağların hepsinde çeşitli sahte hesaplar yer alıyor.

Değeri 35 milyar dolar

Citigroup, Nisan 2012'de Facebook tarafından 1 milyar dolara satın alınan instagram'ın değerinin 35 milyar dolara ulaştığını belirtti. Açıklamada, instagram'ın her yıl Facebookgelirlerine yaklaşık 2 milyar dolar ekleyebileceği ifade edildi.

Editör: İsveç Gündemi