İsveç hükümeti tarafından dün (pazar) medyayla paylaşılan videoda 33 yaşındaki Floderus, cumartesi günü kendisini evine götüren uçakta İsveç Başbakanı Ulf Kristersson ile yaptığı uydu telefonu görüşmesinde duygularını paylaştı.

Şarku’l Avsat’ın AFP’den aktardığına göre Floderus, “Cennetteyim, çok mutluyum. 800 gündür bu anı bekliyordum. Bugünü defalarca hayal ettim” dedi.

Floderos daha sonra İsveç hükümeti tarafından yayınlanan görüntülerde, uçak indikten sonra Stokholm-Arlanda Havaalanı’nda aile üyelerine sarılırken görüldü.

Genç diplomat Nisan 2022'de bir tatilin ardından evine dönmeye hazırlanırken gözaltına alınmıştı. Casuslukla suçlanan diplomat suçlu bulunması halinde idam cezasına çarptırılabilirdi.

Floderos ve bir başka İsveç vatandaşı Said Azizi, İsveç'te müebbet hapis cezasına çarptırılan eski bir üst düzey İranlı cezaevi yetkilisi olan 63 yaşındaki Hamid Nuri'nin serbest bırakılması karşılığında cumartesi günü serbest bırakıldı.

2019 yılında Stokholm'de tutuklanan İranlı, 1988'de Tahran tarafından emredilen muhaliflerin toplu infazlarına karıştığı gerekçesiyle müebbet hapis cezasına çarptırılmıştı.

Editör: Atila Altuntaş