Hollanda'da sosyal paylaşım sitesi Facebook üzerinden camilere yönelik kundaklama çağrısı yapanlar hakkında suç duyurusunda bulunuldu.

Savcılığa suç duyurusunda bulunan Müslüman kuruluşlar, benzer girişimlerin toplumun diğer kesimleri tarafından da yapılmasını istedi.

Devlet ile Müslümanlar Arası İletişim Organı (CMO) da Güvenlik ve Adalet Bakanlığı'na yazı yazarak tehdit çağrılarına karşı önlem alınmasını talep etti.

GÜVENLİK ÖNLEMLERİ ARTTIRILDI!
Kundaklama çağrılarını ciddiye aldıklarını belirten CMO sözcüsü Yassin El Forkani, bakanlıktan alınması gereken tedbirler konusunda bilgi istediklerini açıkladı. Camiye gelenlerin güvenliğinin sağlanması gerektiğini söyleyen El Forkani, bakanlıkla görüşmek istediklerini belirtti.

Bazı camilerde güvenliğin arttırıldığı öğrenildi
İsve'teki cami kundaklama haberleriyle ilgli Facebook paylaşımlarının altına benzer eylerim Hollan'da ve diğer Avrupa ülkelerinde de yapılması çağrıları tespit edilmişti.

Müslüman karşıtı aşırı sağcı Özgürlükler Partisi destekçilerine ait olduğu ileri sürülen facebook paylaşımlarının yazıldıktan bir süre sonra silindiği belirtildi. Bazı siyasetçiler de yapılan ırkçı çağrılara tepki gösterdi. Paylaşımların kabul edilemez olduğunu belirten iktidar ortağı İşçi Partisi (PvdA) milletvekili Ahmed Macouch,savcılığın girişimde bulunmasını istemişti.
Editör: İsveç Gündemi