Belçika'da ırkçı ve İslam karşıtı Flaman Menfaati Partisi'nin eski lideri Filip Dewinter, parlamentoda Kur'an-ı Kerim'e hakarette bulundu. Camiler ve radikalleşme konularının görüşüldüğü oturumda İçişleri Bakanı Jan Jambon'a sual sormak için kürsüye çıkan Dewinter, elindeki Kur'an-ı Kerim'i havaya kaldırarak, "Birçok fenalığın sebebi , tüm kötülüklerin kaynağı" ifadesini kullandı ve "öldürme müsaadesinin" bu kitaptan alındığını belirtti.

Dewinter, Belçika'nın camileri finanse etmekten ve imam ithalinden vazgeçmesi gerekmekde olduğunu savundu.

İçişleri Bakanı'ndan tepki

İçişleri Bakanı Jan Jambon ise Dewinter'ın sözlerini kınayarak, "Bu memlekette birçoklarının çok büyük saygı duyduğu ve hatta kutsal gördüğü kitabı, burada elinizle kaldırmış sallıyorsunuz ve bütün bu topluma hakaret ediyorsunuz" diye açıkladı .

Flaman Milliyetçi (N-VA) Partisi mensubu Jambon, Belçika'daki Müslümanlar arasında radikal unsurlar bulunduğunu ve bunlarla hep beraber mücadele etmek istediklerini, ama Dewinter'in İslam'la alakalı sözlerine katılmalarının mümkün bulunmadığı vurguladı.

Tahriklere kapılmayın
Türk kökenli federal milletvekili Veli Yüksel de yapmış olduğu açıklamada, parlamentoda çok fazla çirkin bir girişim sergilendiğini anlattı.

Tahriklere kapılmamak gerekmekde olduğunu vurgulayan Yüksel, "Irkçı partinin amacı Müslüman toplumunu kışkırtmak. Sonra kalkıp 'şiddete başvuruyorlar, eleştiriye açık değiller ve ifade özgürlüğünü itiraf etmiyorlar' diye eleştirecekler" diye belirtti .

Belçika Parlamentosunda geçmişte hiçbir dinin kutsallarıyla bu şekilde alay edilmediğine dikkati çeken Yüksel, şunları açıkladı :

"Kuran-ı Kerim'e saldırıya mutlaka müsaade etmeyeceğiz fakat onların istediği şekilde tahriklere de gelmemek lazım geliyor . Onlar ilgi odağı olmak ve taşkınlık çıkarmak istiyor. Buna izin vermemeliyiz fakat bu tür çıkışları itiraf etmediğimizi medenice ifade etmeliyiz."

Yenişafak
Editör: İsveç Gündemi