1- Spor salonuna gitmek yerine kayak yapmak

Artık çoğu Norveçli şehirlerde yaşasa da doğada olmak hâlâ yerel kültürün çok önemli bir parçası. Norveçliler dışarıda çok fazla zaman geçirmenin gerekli olduğuna inanıyor ve hatta bunun için özel bir kelime bile kullanıyorlar: Friluftsliv.

2İskandinav mutluluğu diye bir gerçek var Çocuklar sadece cumartesileri tatlı yiyor

Onlar için fiziksel aktivite sadece kalori yakmak için yapılmaz keyif de alınması gerekir. Bu nedenle spor salonuna gitmek yerine kayak yapmaya, buz patenine, gölde yüzmeye veya ormanda yürüyüşe gidiyorlar. Siz de kendinize göre bir doğa sporu bularak Norveçli hissedebilirsiniz.

32- Kötü hava yoktur, uygun olmayan kıyafet vardır

2- Kötü hava yoktur, uygun olmayan kıyafet vardır

Norveç veya İsveç'te yaşamak zor gibi görünebilir. Kışın bölgenin çoğu kar ve buzla kaplıdır. Soğuk iklim sadece rahatsızlık vermekle kalmayıp tam tersini de beraberinde getirebilir. Norveçlilerin bir atasözü bile vardır: "Kötü hava yoktur, uygun olmayan kıyafetler vardır!" yani yağmurlu veya karlı havalarda bile bisiklet süren insanları görebilirsiniz.

4İskandinav mutluluğu diye bir gerçek var Çocuklar sadece cumartesileri tatlı yiyor

Düşük sıcaklıklar metabolizmayı hızlandırır, uyku kalitesini artırır ve iştahı düzenler. Elbette soğuk tek başına vücudu süper sağlıklı yapamaz, bu nedenle birkaç iyi alışkanlığı birleştirmek önemlidir.

53- Çocuklar yalnızca cumartesi günleri tatlı yiyebilir

3- Çocuklar yalnızca cumartesi günleri tatlı yiyebilir

İsveç anaokullarında yemek pişirmek için şeker kullanılmıyor. Ayrıca çocuklar genellikle 2-3 yaşından önce tatlı yemezler. Ancak çocuklar büyüdüklerinde bile yalnızca tatil günlerinde ve cumartesi günleri (İsveç'te insanların şeker yediği günlerdir) tatlı alırlar.

64- Öğle yemekleri akşam yemeklerinden daha büyüktür

4- Öğle yemekleri akşam yemeklerinden daha büyüktür

İsveç ve Norveç'te öğle yemeğine 'Middag' denir. İnsanların gün içinde en çok yemek yedikleri zaman bu zamandır. Bizim gibi öğlen yemeği yemiyorlar, saat 16.00 civarında yiyorlar. Tipik bir öğle yemeği patates, et ve balıktan oluşur; bunlar protein ve karbonhidrat açısından zengin besinlerdir.

7İskandinav mutluluğu diye bir gerçek var Çocuklar sadece cumartesileri tatlı yiyor

Akşam yemeğinde ise İskandinav ülkelerindeki insanlar kahvaltıda yedikleri gibi daha hafif yemekleri tercih ediyorlar: balıklı sandviçler, sebze veya peynir, yoğurt gibi. Böylece yatağa tok girmezler ve gece boyunca midenin ağır yiyecekleri sindirmesine gerek kalmaz.

85- Kahve molası kutsaldır

5- Kahve molası kutsaldır

İsveç halkında 'kahve ve kurabiye molası' olarak tercüme edilebilecek fika kelimesi vardır ancak gerçekte bundan daha fazlası anlamına gelir. Bu, rutininizden (işinizden, cihazlarınızdan) dikkatinizin dağıldığı ve arkadaşlarınızla kahve içtiğiniz zamandır. Fika sadece bir kahve molası değil, zamanı yavaşlatmanın ve güzel şeyleri düşünmenin bir yoludur.

9İskandinav mutluluğu diye bir gerçek var Çocuklar sadece cumartesileri tatlı yiyor

Diğer ülkelerde, insanların kağıt bardaklarını alıp koşmaya devam ettiği, hayatları kadar hızlı kahve molaları varken, İsveç'te kahve molaları kutsaldır. Her gün fika yapmaları gerektiğinden eminler çünkü bu, beynin yeniden yüklenip stresten kurtulmasının bir yolu olarak kabul edilir.

Kaynak: https://www.milliyet.com.tr/pembenar/galeri/iskandinav-mutlulugu-diye-bir-gercek-var-cocuklar-sadece