PROJEYE danışmanlık hizmeti veren Konyaaltı Sanayici ve İşadamları Derneği (KONYSİAD) Başkanı Emin Altıner, 2 yıl önce Topallı ve Kızıllı köyleri civarında bin dönümlük arazi satın alındığını ve bu arazilerin 150- 200 yıllık meşe palamutları barındıran çok güzel bir doğal alan olduğunu söyledi.

Orman Bölge Müdürlüğü'nce bölgede kadastro çalışmaları yapılması için 2015 yılı bütçesi kapsamına alındığını belirten Altıner, kadastro çalışmalarının tamamlanmasıyla birlikte doğayla uyumlu evlerden oluşan sağlık köyünün yapımına başlanacağını anlattı. İsveç, Norveç, Danimarka, Finlandiya, Belçika gibi ülkelerde üçüncü nesil denilen yaşlı grubunun 2 bin 500 euro emeklilik maaşıyla geçim sıkıntısı yaşadığını belirten Altıner, bu kesimin sağlık sorunlarıyla devlete büyük problem oluşturduğunu, devletlerinin de Antalya'da kurulacak doğal sağlık köyünde yaşamlarına devam etmelerini istediğini kaydetti.

'ALANYA'YA BAĞLAYAN ANA ARTERDE'
Projenin hayata geçmesiyle birlikte Topallı-Kızıllı bölgelerinde ciddi bir istihdam oluşacağını ve her anlamda bölgenin gelişeceğine değinen Altıner, şunları söyledi: "Projeyle ilgili araziler alındı. Orman tipi evler yapılması düşünüldü. Şu anda proje aşamasında, çünkü Alarko'nun enerji, sağlık gibi başka yatırımları da var. O bölge biraz hareket kazandığında bu proje hayata geçecek. Bir kere orada Kuzey Çevreyolu'nun hemen önünden geçmesi, Antalya'yı Belek ve Alanya'ya bağlayan ana arter üzerinde olması, tamamıyla kuzey rüzgarına açık ve nemin sıfır olması, toprağın çok verimli olması gibi birçok olumlu etken bölgede bu projenin gerçekleşmesine imkan verecektir."

'BÜYÜK İVME KAZANDIRACAK'
Sağlık köyü gibi bir köy kurulurken mutlaka bölgede buna destek verecek bir hemşirelik okulu gibi bir okul da düşünülebileceğini belirten Altıner, bu projenin hayata geçirilmesinin Antalya'nın alternatif turizmine ve istihdamda çok büyük ivme kazandıracağını kaydetti.

'TURİZM İÇİN PATLAMA OLUR'
Yatırım tutarına ilişkin henüz fizibilite yapılmadığını belirten Altıner, "Bölgede üç dönüm içinde hobi bahçeleriyle beraber çok güzel evler yapılacak. Böyle malikane  tarzı evler yapılırsa zengin Avrupalıyı çok rahat çekme imkanımız olur. Çünkü onların coğrafyası burası. Bu turizm için de bir patlama olur. Alarko Holding Yönetim Kurulu Üyesi Leyla Alaton da bu projeyi çok önemsiyor" diye konuştu.
Editör: İsveç Gündemi