Edinilen bilgilere göre, öğle saatlerinde elçiliğin bahçesinde tanımlanamayan bir nesnenin tespit edilmesi üzerine polis harekete geçti.

İsveç basınında yer alan haberlere göre, el yapımı patlayıcı olduğu iddia edilen nesneye bomba imha ekipleri müdahale etti.

Olay sonrasında İsrail büyükelçisi: "Terörden korkmayacağız" açıklamasında bulundu.

İsrail büyükelçiliğinin dışında tehlikeli olduğundan şüphelenilen bir nesne bulundu.

Aftonbladet haberine göre, büyükelçiliğin çitinin üzerinden atılan nesne bir el bombasıydı.

Saat 15.00'te ulusal bomba ekibi nesneyi imha etti.

Büyükelçilik personelinin nesneyi keşfetmesinin ardından saat 13.10'da olay polise ihbar edildi.

Edinilen bilgiye göre, büyükelçiliğin çitinin üzerinden atılan el bombasıydı.

"Ekipler cismin etrafını 100 metrelik geniş bir alan kordon altına aldılar." diyen Polis basın sözcüsü Rebecca Landberg, duruma çok hızlı şekilde müdahale edildiğini ve önlemlerin hemen alındığını ifade etti.

Polis, Ulusal Bomba Ekibi'nin olay yerine çağılması üzerine imha çalışması başlatıldı. Edinilen bilgiye göre saat 15.00 civarında nesne imha edildi. 

Stockholm1

Büyükelçi: Korkmayacağız

Olayla ilgili olarak İsrail'in İsveç Büyükelçisi Ziv Nevo Kulman, X'teki hesabında paylaşımda bulundu:

"Bugün İsrail'in Stockholm'deki büyükelçiliği ve çalışanlarına yönelik saldırı girişimine maruz kaldık. Hızlı aksiyonlarından dolayı İsveç yetkililerine teşekkür ediyoruz. Terörden korkmayacağız" ifadeleri kullandı.

Rebecca Landberg "elçilik personelinin tahliye edilmesi gerekmedi."

Rebecca Landberg, "Cismin oraya nasıl ulaştığına dair hiçbir şey söyleyemeyiz" derken, cismin uzak mesafeden atıldığı tahmin ediliyor.

Polis, olaya ilişkin soruşturma başlattığını duyurdu.

Şu anda polisin suçla ilgili herhangi bir şüphelisi yok.

"Şimdi bölgede olup bitenlerle ilgili bilgi ve veri toplamak için çalışıyoruz. Teknik bir araştırma yürütüyoruz, bir şeyler yakalamış olabilecek güvenlik kameralarını arıyoruz ve bölgeyi araştırıyoruz." açıklamasına bulunan Polis sözcüsü Daniel Wikdahl, daha sonra elbette yardımcı olabilecek tanıkların olup olmadığını araştırıyoruz ifadeleri kullandı.

Editör: Semihhan Aydemir