Edinilen bilgiye göre bir kişi yakalandı ve yakalanan kişiye ek olarak, Türk polisi olaya karıştığından şüphelenilen iki İsveçlinin daha peşinde. Her ikisi de Rawa Majid'in yakın müttefiki olarak biliniyor.

17 Mart akşamı İstanbul'da bir kafede silahlı saldırı meydana geldi. Türk basınında çıkan haberlere göre, kafenin dışında iki grup arasında kavga çıktı. Bu daha sonra iki kişinin vurulduğu silah sesine dönüştü.

Olay sırasında bir kişi hayatını kaybetti, biri de bacağından yaralandı.

Olay güvenlik kamerasına yansıdı. Daha sonra kurbanların, çete lideri İsmail Abdo'ya yakın olan 29 ve 32 yaşındaki iki adam olduğu ortaya çıktı.

Türk polisi, saldırının Foxtrot çetesi iç çatışmayla bağlantılı olduğundan şüphelenmekte gecikmedi.

Ancak suçun çok sayıda tanığın olduğu açık bir alanda işlenmesine rağmen failler ilk etapta kaçmayı başardı.

Polis ilk başlarda faillerin üç şüpheli olduğundan şüphelenmişti; bunlar arasında Foxtrot çetesi lideri Rawa Majid ile yakın bağlantıları olan iki İsveçli erkek kardeş de vardı.

Kardeşlerin, cinayetin ardından bir akrabalarından kendilerini Bodrum'a götürmesini istedikleri söyleniyor. O akraba şimdi Türk polisi tarafından yakalandı. Basında çıkan haberlere göre polisin adamı bir süre izlediği ve hafta sonunda İstanbul'a döner dönmez yakaladığı iddia edildi.

Edinilen bilgilere göre polisin yakaladığı zanlı, iki kardeşle Bodrum'da gittiğini ancak kafede işlenen suçun sebebini bilmediğini belirtiyor.

Şüpheli iki kardeşin polis tarafından zaten tanındığı öğrenildi. Edinilen bilgiye göre polis, Rawa Majid'e yakın olmanın yanı sıra her ikisinin de çete üyesi olduğuna inanılıyor.

Rawa Majid ile İsmail Abdo arasındaki çatışma çıkmasıyla birlikte çete üyeleri taraf seçmek zorunda kaldı. Edinilen bilgiye göre Foxtrot'a sadık olan Zero çetesi İsmail Abdo'nun tarafını seçti.

Türkiye'de bir kafenin önünde öldürülen 29 yaşındaki genç, polis öldürülen şahsın Zero çetesi içinde üst düzey bir kişi olarak seçildiğini biliyordu.

Şüpheli kardeşlerin de dahil olduğu çetenin bazı bölümlerinin de çatışmada Rawa Majid'in yanında yer aldığına inanılıyor.

Polis, intikam konusunda uyardı

Polis, hem İsveç'te hem de çeteye bağlı kişilerin çoğunun bulunduğu Türkiye'de, saldırının ardından intikam eylemleri konusunda uyarıda bulundu. Edinilen bilgiye göre polis, saldırının meydana gelmesinden kısa bir süre sonra, öldürülen adamın da dahil olduğu Zero çetesi birkaç üyesinin İsveç'ten Türkiye'ye bir gezi rezervasyonu yaptığını gördüğü iddia edildi.

Editör: Semihhan Aydemir