Dünya mutluluk sıralamasında İsveç ülke olarak en iyi on ikinci sırada yer alıyor.

Dünyanın en mutlu vatandaşları zirvesinde ise komşu Danimarkalılar var.

İsveç S

Her halükarda, 2023 yılı için dünyadaki en mutlu 200 yeri listeleyen İngiliz Yaşam Kalitesi Enstitüsü'ne göre: Stockholm, Eskilstuna ve Jönköping dünyanın en mutlu şehirleri arasında yer alıyor. 

"Kentlerin insanlarının mutluluğunu sağlamada büyük rolü var. Enstitü web sitesinde, bir yandan, önceliğin kişilerarası ilişkiler veya sosyal politika ve aynı zamanda kapsayıcılık oluşturmaya odaklanması gereken tamamlanmış yatırımlarla ilgili" diye yazıyor.

İsveç S1

Araştırmada beş yaşam kalitesi kategorisinde puan verildi: Vatandaşlar, yönetişim, çevre, ekonomi ve hareketlilik.

Bir şehrin listede üst sıralarda yer alması için diğer şeylerin yanı sıra iyi bir eğitim sistemi, sosyal katılım, şeffaf ve kapsayıcı siyasi yönetim, yenilikçilik, iyi ulaşım fırsatları ve kolay erişilebilir yeşil alanlar sunması gerekiyor.

İsveç'in altın şehirleri

"Altın şehirler" olarak sınıflandırılan İsveç şehirleri tüm kategorilerde puan almayı başardı. 

Stockholm küresel sıralamada on ikinci sırada yer alıyor. Başkenti, dünyanın en mutlu 15'inci şehri unvanını taşıyan Sörmland'ın Eskilstuna'sı yakından takip ediyor ve Jönköping 19. sırada yer alıyor.

İsveç S2

Listede üç İsveç şehri daha var ancak altın şehir sınırlarının dışında. "Gümüş şehirler" arasında Malmö (41), Umeå (80) ve Gothenburg'u (91) görüyoruz.

Ancak dünyanın en mutlu şehrini ziyaret etmek istiyorsanız çok uzaklara gitmenize gerek yok. Komşu Danimarka'nın Aarhus şehri en mutlu şehir olmayı başardı.

Yaşam Kalitesi Enstitüsü'ne göre dünyanın en mutlu 10 şehri

1. Aarhus
2. Zürih
3.Vancouver
4.New York
5. Cenevre
6.Montreal
7. Londra
8. Brisbane
9.Amsterdam
10.San Francisco

Editör: Semihhan Aydemir