Alınan bilgiye göre, 7 Haziran genel seçimi için 54 ülkedeki 112 temsilcilikte 1 milyon 31 bin 917 seçmen oy kullandı. Gurbetçi seçmenler için YSK’nın belirlediği takvime göre 8-31 Mayıs tarihlerinde Avrupa’da 57, diğer ülkelerde ise 55 noktada sandık kuruldu. 
7 Haziran Genel Seçimi için ise 534 bin 50 gurbetçinin sandığa gittiği, en fazla yurt dışı seçmenine sahip Almanya, Avrupa’da çok Oyun kullanıldığı ülke oldu. Hollanda’nın Rotterdam şehri ise sandık başına giden 64 bin 228 seçmen ile en fazla oy kullanılan Avrupa şehri unvanı aldı.
7 Haziran’a kadar

Türk nüfusunun az olması nedeniyle sandık kurulamayan ülkelerde ise yurt dışı seçmen kütüğüne kayıtlı bin 227 seçmen oy kullandı. Türk seçmenler Almanya, Avustralya, Avusturya, Belçika, Danimarka, Fransa, İsviçre, KKTC’de 24, ABD’de 16, Norveç’te 10, Romanya’da 4, Bulgaristan, Hollanda, İtalya, Kanada, Suudi arabistan ve Türkmenistan’da 3, Birleşik Arap Emirlikleri, Birleşik Krallık, Bosna Hersek, Cezayir, İsrail, Kazakistan, Kırgızistan, Makedonya, Rusya, Yunanistan’da 2, Arnavutluk, Azerbaycan, Bahreyn, Çek Cumhuriyeti, Çin, Finlandiya, Güney Afrika, Gürcistan, İran, İrlanda, İspanya, İsveç, Japonya, Katar, Kosova, Kuveyt, Lübnan, Macaristan, Mısır, Özbekistan, Polonya, Sudan, Tayland, Ukrayna, Umman, Ürdün, Yeni Zelanda’da bir gün boyunca oy kullandı.  

Yurt dışındaki Türk seçmenler 33 gümrük kapısında 7 Haziran tarihine kadar oy verebilecek. 10 Ağustos’taki Cumhurbaşkanlığı seçiminde ise yurt dışındaki 232 bin 795 seçmen oyunu kullanmıştı. 
Editör: İsveç Gündemi