DAGENS NYHETER
- Uluslararası Ceza Mahkemesi’nin, Afrika Birliği zirvesi için Güney Afrika’da bulunan Sudan Devlet Başkanı Ömer el-Beşir için tutuklama kararı çıkarmasının ardından, Güney Afrika'da bir mahkeme Beşir'in ülkeden ayrılmasını yasaklayan karar aldı.

- Stockholm Uluslararası Barış Araştırmaları Enstitüsü’nün (SIPRI) yaptığı bir araştırmaya göre, dünyada nükleer silahların sayısı azalırken bu silahların daha modern hale dönüştürüldüğü ve dünyadaki savaş ve çatışmaların sayısında bir artış olduğu gözlendi.

- New York Times gazetesi ABD’nin Baltık Ülkelerine ağır silah yığmayı planladığını yazdı.

- ABD Libya’da El Kaide destekçilerine hava saldırısı düzenledi.

- Almanya Federal Meclisi'ne geçen ayın başında düzenlenen siber saldırıdan, Almanya Başbakanı Angela Merkel'in Mecliste’ki ofisinde kullandığı bir bilgisayarın da etkilendiği öne sürüldü.

SVENSKA DAGBLADET

- Dünyanın en büyük mülteci kamplarından birisi olan Kenya’daki mülteci kampında, Somali’den kaçan yüzbinlerce kişi gelecekleri belirsiz bir şekilde kötü şartlar altında yaşıyorlar.

- 2016 Avrupa Şampiyonası elemelerinde kendi evinde Karadağ’ı ağırlayan İsveç, karşılaşmadan 3-1 galip ayrıldı.

- Yeşiller Partisi’nin hafta sonu gerçekleşen kongresinde Eş Başkan Gustav Fridolin, seçmen sayısındaki azalışın parti tarafından yapılan eğitim ve iklim konularındaki yatırımların etkisini göstermesiyle tekrar artışa geçeceğini söyledi.

- İsveç’teki göçmenlere halkın bakışı kısa sürede negatife dönmeye başladı. Yapılan bir araştırmaya göre, halkın yüzde 58’inin ülkeye yapılan göç oranının çok fazla olduğunu düşünüyor.

AFTONBLADET

- Daha önce parti liderliği tehlikede olduğu duyurulan Halk Partisi’nin lideri Jan Björklund’un partideki konumunu koruyacağı ve gelecek dönemde yeniden seçilmek için parti yönetimini ikna ettiği bildirildi.

- Hükûmetin bahar ayı bütçe önerisi parlamentoda yarın oylanacak.

- Kinnekulle bölgesinde geçen hafta kaybolan ve daha sonra cesedi bulunan 17 yaşındaki Lisa Holm’un ölümüyle ilgili olarak iki kardeşten şüpheleniliyor.

- İsveçli ünlü aktör Magnus Härrenstam 12 yıl kanserle mücadeleden sonra hayatını kaybetti.

EXPRESSEN

- Gürcistan’da meydana gelen selde 10 kişi hayatını kaybederken, hayvanat bahçesinden kaçan hayvanlar sokaklara dağıldı.

- Patlayıcı yapımında kullanılan mineral gübrelerin çalınma oranlarının son yıllarda arttığı bildirildi.

- Expressen gazetesinin geçen hafta telefon üzerinden takip edilme oranı, geçen yıla göre yüzde 222 artışla beş milyonun üzerinde kullanıcı sayısına ulaştı.

- Kraliyet ailesinden Carl Philip ve Sofia Hellqvist’in düğün eğlencesi ünlü konuklar eşliğinde sabahın ilk ışıklarına kadar sürdü. 
Editör: İsveç Gündemi