Konuya ilişkin açıklamada bulunan İsveç Göçmenlik Bürosu, yılın başından Ağustos 2023'e kadar İsveç'in turist vizesi başvurularının yüzde 31'ini reddettiğini söyledi.

Bu, Ağustos ayına kadar İsveç büyükelçiliklerinden birinde Turist Schengen Vizesi için başvuran yaklaşık üç kişiden birinin başvurularıyla ilgili olumsuz bir karar aldığı anlamına geliyor.

İsveç Göçmenlik Bürosu, incelenmesi gereken davaların çokluğu nedeniyle reddedilmelerin en yaygın nedenleri hakkında bilgi sağlayamazken, reddedilmelerin çoğunluğunun tamamlanmamış belgelerle bağlantılı olduğuna inanılıyor.

İsveç Göçmenlik Dairesi ayrıca İsveç'teki akraba ve arkadaşları ziyaret amaçlı ziyaretçi vizesi ve iş vizesinin de bu yıl en yüksek reddedilme oranına sahip vize türleri listesini oluşturduğunu açıkladı.

İsveç Göçmen Dairesi'ne göre, bu yıl akraba ve arkadaş ziyareti için vize başvurusunda bulunanların yüzde 27'sinin, iş vizesi başvurusunda bulunanların ise yüzde 8'inin başvurusu reddedildi.

Başka bir kategori daha var, tıbbi tedavi vizesi, ret oranı daha yüksek ama burada sadece 29 başvuru aldık, bu yüzden tepki oranı daha yüksek, yüzde 76. Spor ve kültür de yüzde 20 civarında ama bunlar sırasıyla 450 ve yaklaşık 200 başvuru.
- İsveç Göçmenlik Bürosu

Ülkenin Schengen vizesi başvuru prosedürünü kolaylaştırma planlarından bahseden İsveç Göç Dairesi, ülkenin Vize Kanunu'na uyması gerektiğini söyledi.

Ancak mevcut kuralların zaten cömert olduğunu ve kurallara uyan yolcuların daha uzun geçerlilik süresine sahip vize almasına izin verdiğini vurguladı.

Vize Yasası'nın kendisi, sık seyahat eden ve vizelerini yöneten (yani bunları kötüye kullanmayan) kişilerin birden fazla giriş için uzun vize alma fırsatına sahip olduğu cömert ve elverişli bir düzenleyici çerçevedir.
- İsveç Göçmenlik Bürosu

İsveç, vize işlem süresini hızlandırma planlarına gelince, ülkenin artan başvuru taleplerini karşılayabilmek için yüksek sezonda personel sayısını sürekli olarak gözden geçirdiğini ve artırdığını söyledi.

İsveç ayrıca daha önce tüm başvuru sahiplerine Schengen vizesi başvurularını filtrelemek için herhangi bir gizli algoritma kullanmadığına dair güvence vermişti.

İsveç Göçmenlik Bürosu, tüm başvuru sahiplerinin aynı prosedürlerden geçtiğini ve ülkenin başvuru sahiplerine ayrımcılık yapmadığını veya bu tür uygulamaları desteklemediğini söyledi.

Editör: İsveç Gündemi