Mersin'in tüm güzelliklerini yerinde görme fırsatı yakaladığı için şanslı olduğunu ve kendilerini ağırlamaktan memnuniyet duyduğunu belirten Başkan Burhanettin Kocamaz, "Sizler Türkiye'nin değil dünyanın en sıcakkanlı insanlarının yaşadığı bir kente geldiniz. Mersin bir yeryüzü cenneti. Mersin, gerek doğası, gerek coğrafi konumu, gerekse lojistik ve sanayi imkânları ile Akdeniz'in kalbi sayılabilecek bir konumda. İnsanlık tarihi ile yaşıt olan kentimizin geçmişi 12 bin yıl öncesine dayanıyor. Bölgede bulunan tarihi kalıntılar sadece Türkiye'nin değil, dünyanın kültürel mirası" dedi.
Mersin Büyükşehir Belediyesi olarak Mersin'i hak ettiği yere getirecek hizmetler yapmaya çalıştıklarını ifade eden Kocamaz, "15 bin 830 kilometre karelik bir hizmet alanımız var. 1 milyon 750 bin insan kentimizde yaşıyor. Tabi ki bu rakama 300 bin Suriyeli dahil değil. Bu nedenle kentimizin en büyük sorunu işsizlik. Bizler de bu sorunun çözümü için projeler üretiyor, yeni sanayi bölgeleri oluşturmaya çalışıyoruz. Turizm bölgesi olarak değerlendirilecek eşsiz bir potansiyele sahibiz. Mersin'in gerek turizm, gerekse sanayi anlamında hak ettiği değeri kazanması için çalışıyoruz" ifadelerini kullandı.

Mersin'e gelmekten ve Mersin'deki gelişmelerden duyduğu memnuniyeti ifade eden İsveç Ankara Büyükelçisi Lars Wahlund ise "Hep Mersin'i gelip, görmek istedim. Ancak yoğun programım nedeniyle fırsat bulamamıştım. Mersin'deki gelişmeleri takdir ederek karşıladım. Yaptığınız tüm hizmetler oldukça başarılı. Liman ve sahilleriniz çok güzel. Çok büyük bir turizm potansiyeline sahip. Mersin'in coğrafi konumu itibariyle ve tarihiyle eşsiz bir kent olduğunu gördüm. Mersin'e özellikle Tarsus'ta bulunan St. Paul'a ve tarihine ise hayran kaldım" diye konuştu.

Tarih boyunca iki ülke arasındaki ilişkilerin gelişerek devam ettiğini söyleyen Büyükelçi Wahlund, "400 yıldır Türkiye'de büyükelçilerimiz bulunuyor. İki ülke arasındaki ilişkiler oldukça iyi. İsveç'te 150 binden fazla Türk yaşıyor. Konum itibari ile uzak olmamıza rağmen iyi ilişkiler geliştiriyoruz" şeklinde konuştu.

İlişkileri geliştirmek ve yapılabilecek yatırımları değerlendirmek adına yapılan sohbetlerin ardından Başkan Kocamaz ve Büyükelçi Wahlund günün anısına birbirlerine hediye verdi. 
Editör: İsveç Gündemi