İsveç hükümetinin direktifi ile başlatılan çalışma ile ilgili medyaya yansıyan haberlere göre; Başta Stockholm olmak üzere İsveç'in birçok şehrinde çarpık yerleşim ve yaşam şeklinin İsveç'in imajını bozduğu bu nedenle gerekli olan tedbirlerin biran önce alınarak insanların normal yaşama kazandırılması gündemdeki en önemli konulardan bir tanesi.

Havaların ısınması ile birlikte Stockholm'ün merkezi ve kenar mahallerinde de Alışveriş merkezleri ve benzeri yerlerde geceleri konaklayan dilencilerin sokaklardan temizlenmesi için acil eylem planı gerçekleşti.

Bu plana göre öncelikle Avrupa ülkelerinden gelen evsiz insanların ülkelerine geri dönmeleri için ikna girişimleri olacak, bunun yanı sıra bu durumun karşılık bulmaması halinde devletin sokakta yaşayan insanlar için yer temin edeceği, iş ve istihdam konusunu masaya yatıracağı belirtildi.

Yaz sezonunda mevcut sayının 3 katına çıkmasından endişe ediliyor.
İsveç'te giderek artan çarpık yerleşimlerin önüne geçmek için yapılan çalışmaların yetersiz olduğu vurgusu yapılırken, İsveç'te yaşayan diğer insanların da rahatsız olmaya başladıkları ve çok ciddi oranda şikayetlerin gelmeye başladığı belirtildi.

Birçok olayın içinde Avrupa'dan gelen dilenciler var.
Avrupa'nın diğer ülkelerinden İsveç'i ekmek kapısı görüp gelen birçok kişinin iş bulamadığı gibi yaşayacak ve sığınacak yer de bulamadığından, sokaklarda yaşamaya başladığı ve bunun sonucunda da son zamanlarda yaşanan birçok olayda bu insanların ciddi oranda yer aldığı ifade edildi.

İsveç'in tam olarak nasıl bir yol izleyeceği ile ilgili kapsamlı çalışmaların önümüzdeki süreçlerde netlik kazanacağı düşünülüyor.
Editör: İsveç Gündemi