İsveç Dışişleri Bakanı Margot Wallström'un, Mısır'ın başkenti Kahire'de düzenlenen ve onur konuğu olarak davet edildiği Arap Birliği Zirvesi'nde konuşma yapmasına izin verilmedi.
İsveç Devlet Televizyonu SVT'nin haberine göre, Dışişleri Bakanı Margot Wallström'ün, zirvenin açılışında yapacağı konuşmanın Suudi Arabistan tarafından engellendiği belirtilirken, buna neden olarak, İsveç'in Suudi Arabistan ile yapılan silah anlaşmasını uzatmaması gösterildi.

Wallström'ün, İsveç devlet radyosunda yayınlanan açıklamasında da konuşmasının, Suudilerin protestoları nedeniyle iptal edildiğini ifade ederek, "Demokrasi ve insan hakları konusunda söylediğimiz şeylere çok sert tepki gösterdiler" dedi. Margot Wallström'un, konuşmasının iptal edilmesi karşısında hayal kırıklığına uğradığını belirterek, bunun Arap Birliği'ni de zor duruma düşürdüğünü savundu.

İsveç Dışişleri Bakanı Margot Wallström'un, kısa bir süre önce Suudi Arabistan'da bir blog yazarının, İslam'a hakaret etmek suçundan kırbaçlanmasını ve ülkede kadın hakları ihlallerini eleştirdiği biliniyor.

İsveç'te sosyal demokrat hükümetin 2005 yılında imzaladığı ve 2010 yılında merkez sağ iktidarının 5 yıl daha uzattığı Suudi Arabistan ile Askeri İşbirliği Anlaşması'nın yenilenmesi talebi İsveç'te krize sebep olmuştu.

Başbakan Stefan Löfven'in anlaşmayı uzatma isteği, hem partisi içinde hem de ortağı Yeşiller'de sert tepkilere sebep olmuş, anlaşmanın kesinlikle sonlandırılmasını isteyen Yeşiller Partisi'nden Carl Schlyter, "Bu konuda uzlaşamayız" demişti.
Editör: İsveç Gündemi