İsveç Dışişleri Bakanı Margrot Wallström ile Fransa Dışişleri Bakanı Jean-Marc Ayrault ile başkent Stockholm'de ortak basın toplantısı düzenledi.


Wallström, burada yaptığı konuşmada, "İsveç, herkesin kendisini özgürce ifade etmesinden yanadır. Toplanma ve toplantı yapma da ifade özgürlüğü kapsamındadır. Buna İsveç'te yürütülecek seçim kampanyası da dahildir." dedi.

Zaman zaman ifade özgürlüğüne bazı kısıtlamalar getirilebileceğini belirten Wallström, bu durumlara örnek olarak da ırkçılığı veya isyana teşviki amaçlayan toplantılar ile güvenlik riski taşıyan etkinlikleri gösterdi.

Türkiye'de HDP'li politikacıların tutuklanmasıyla ilgili değerlendirmede de bulunan Wallström, "İfade özgürlüğüne yönelik kısıtlamalar ile HDP'li üst düzey politikacıların tutuklanması konusundaki kaygılarımızı Türk hükümetine ilettik." ifadelerini kullandı.

Ayrault: Sert polemiklerden kaçınılması gerekir

Fransa Dışişleri Bakanı Ayrault ise Türkiye ile bazı Avrupa Birliği ülkeleri arasında tırmanan gerilimin düşürülmesi gerektiğini belirterek, "Diplomasiyle hareket edilerek sert polemiklerden kaçınılması gerekir." dedi.

Ayrault, Hollanda ile Türkiye arasındaki gerilimle ilgili olarak da "Nazizm ve faşizm gibi sert sözler kullandığınızda hedef aldığınız ülkelerin canı yanıyor, dolayısıyla kabul edilemez." değerlendirmesinde bulundu.

Orhan Karan /Atila Altuntaş

Editör: İsveç Gündemi