İsveç Dışişleri Bakanı Margot Wallström, ABD Başkanı Donald Trump'ın İsveç'le ilgili sözlerine gönderme yaparak, "Maalesef İsveç ile ilgili yanlış ve uydurma bilgiler artarak yayılmaya devam ediyor." dedi.
Yazılı bir açıklama yayımlayan Wallström, ABD Başkanı Donald Trump'ın İsveç'le ilgili sözleriyle ilgili kendilerine yanıt verdiğini bildirdi.

Yanıtla ABD Başkanının İsveç'le ilgili sözleriyle neyi kastettiğini anladıklarını belirten Wallström, şunları kaydetti: 

"Amerika'daki yetkilileri diplomatik yollardan İsveç'teki gelişmeler hakkında düzenli olarak bilgilendiriyoruz. Dışişleri bakanlığımız ve büyükelçiliğimiz İsveç ile ilgili doğru fotoğrafı yansıtmaya çalışmasına rağmen, maalesef İsveç ile ilgili yanlış ve uydurma bilgiler artarak yayılmaya devam ediyor."

Trump, cumartesi günü düzenlediği mitingde, "Ülkemizi güvenli tutmalıyız. Almanya'da neler olduğunu bakın. Dün gece İsveç'te ne olduğuna bakın. İsveç, kim inanırdı buna? İsveç çok sayıda sığınmacı kabul etti. Hiç hayal etmedikleri kadar sorunla karşı karşıyalar." ifadelerini kullanmıştı.

İsveç'in Washington Büyükelçiliği, ABD Dışişleri Bakanlığına başvurarak Trump'ın ifadeleriyle ilgili açıklama istemişti.
Editör: İsveç Gündemi