İsveç Dışişleri Bakanı Margrot Wallström, ABD yönetiminin bazı İslam ülkelerinden gelenlere vize yasağı getirmesi kararını eleştirerek, "7 İslam ülkesinin bütün vatandaşlarına ABD'nin kapılarını kapatmasını doğru bulmuyoruz, bu yanlıştan dönülmesini savunuyoruz." dedi.

AA muhabirine gündemdeki konulara ilişkin açıkmalarda bunuan Wallström, vize yasağı getirilen 7 İslam ülkesinden olan ve İsveç pasaportu da taşıyan kişilerin ABD'ye girişlerinde sorun olmayacağına yönelik ABD'nin kendilerini bilgilendirdiğini söyledi.
Bunu memnuniyetle karşıladıklarını ifade eden Wallström, "Ancak, 7 İslam ülkesinin bütün vatandaşlarına ABD'nin kapılarını kapatmasını doğru bulmuyoruz ve bu yanlıştan dönülmesini savunuyoruz." diye konuştu.

- "Masaya yumruğumuzu vurmalıyız"

Kanada'nın Quebec kentinde camiye yönelik silahlı saldırıya ilişkin ise Wallström, saldırıyı kınadığını ve böyle bir saldırıdan dolayı duyduğu üzüntüyü dile getirdi. Wallström, "Avrupa Birliği (AB) ve Birleşmiş Milletler (BM) ırkçılık, içe kapanma ve İslamofobi gibi çok önemli sorunlarla karşı karşıya. Bu nefret yaşantımızı ciddi şekilde tehdit altına aldı. Bu sorunlara karşı masaya yumruğumuzu vurmamız lazım. Sert önlemler almamız lazım. Aksi halde dünya yaşanmaz bir hale gelecek." ifadelerini kullandı.

- "Duygusal roman kısa sürecek"

ABD'nin yeni yönetimiyle Rusya arasındaki ve ABD Başkanı Donald Trump ile Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin arasındaki "yakın ilişkilere" de değinen İsveçli Bakan, "Bu yakınlaşma için sadece spekülasyon yapabiliriz. Belki de yapmamamız gerekir. Zira, dünyanın büyük çoğunluğu Trump ile Putin arasında duygusal bir roman yazıldığına inanıyor. Ben bu duygusal romanın kısa süreceğini düşünüyorum." şeklinde konuştu.

Wallström, Suriye krizinin çözümüne yönelik Astana'da yapılan görüşmelerle ilgili ise Suriye'de çatışmaların durdurulması ve kalıcı barışın sağlanmasının önemini vurgulayarak, bundan sonra da siyasi görüşmelerle çözüme odaklanılması gerektiğini ifade etti.

-"Anlaşma devam etmeli"

Wallström, Avrupa Birliği (AB) ile Türkiye arasındaki sığınmacı anlaşmasının devamı etmesi gerektiğini kaydetti. Margrot Wallström, ''İsveç'e şu anda haftada 500 ile 700 arasında sığınmacı geliyor. Önceden bu rakam çok daha yüksekti. Anlaşma sayesinde bu sayının azaldığını söyleyebiliriz. Anlaşmanın devam etmesi gerektiğini düşünüyorum." diye konuştu.

Orhan Karan/Atila Altuntaş
Editör: İsveç Gündemi