Edinilen bilgiye göre, bu tür teklifler işçi göçüne ilişkin yeni kurallara ilişkin rapor aracılığıyla sunuldu.

Vasıflı ve yüksek vasıflı işçi sıkıntısına rağmen İsveç'in aynı zamanda düşük vasıflı işgücüne de ihtiyacı var. Ancak Göç Bakanlığı'na göre, bu düşük vasıflı pozisyonların birçoğu halihazırda İsveç'te yaşayan kişiler tarafından doldurulabilir.

Yetkililer ayrıca, özellikle düşük vasıflı mesleklerde olmak üzere, düzenleyici çerçevenin kötüye kullanılmasıyla ilgili kapsamlı sorunların bulunduğunu da kaydetti.

Rapor, diğer şeylerin yanı sıra, İsveç'te çalışma izni alabilmek için ücretin ortalama düzeyde olması gerektiğini öne sürüyor. Ancak belirli meslekler için istisna yapma olasılığı da bulunuyor.

İsveç Adalet Bakanlığı: Soruşturmaya aynı zamanda, örneğin yeni mezunların çalışma izni için gereken ücret zorunluluğundan muaf tutulması gibi yüksek nitelikli işgücü göçünü teşvik etmeye yönelik öneriler de sunuyor.

Raporda ayrıca sözde yol değiştirme sisteminin kaldırılması da öneriliyor. Bu, sığınma başvurusuna ilişkin nihai ret kararı sonrasında ülke içinden çalışma amaçlı oturma izni ve çalışma izni başvurusu yapma olanağının ortadan kalkması anlamına gelmektedir.

Ayrıca rapor, yetkililerin belirli meslekleri çalışma izni alma ihtimalinin dışında tutabilmeleri gerektiğini tavsiye ediyor.

Bu öneriler hakkında yorum yapan İsveç Göç Bakanı Maria Malmer Stenergard, İsveç'in yüksek vasıflı işçiler için cazip olması gerektiğini söyledi.

Göç Bakanı Maria Malmer Stenergard: "Bu, düşük vasıflı işgücü göçüne ilişkin koşulların sıkılaştırılması ve aynı zamanda yüksek vasıflı işgücü göçüne ilişkin kuralların kolaylaştırılması ve iyileştirilmesi yönündeki çalışmalarda önemli bir adımdır. İsveç yüksek vasıflı işgücü açısından cazip bir ülke olmalıdır." ifadeleri kullandı.

Bu raporda mevzuat değişikliklerinin 1 Haziran 2025'te yürürlüğe girmesi öneriliyor.

Jobbar

Bu öneriler, ülkenin çeşitli sektörlerdeki nitelikli işçi ihtiyacını takip ediyor. İsveçli yetkililere göre ülkede istihdam oranı düşerken işsizlik oranı yüzde 8'e yükseldi ve bu oranın önümüzdeki yıllarda daha da artması bekleniyor.

Bu, İsveç işgücü piyasasının ülke içindeki çeşitli sektörlerdeki açık pozisyonları doldurmak için daha nitelikli işçilere ihtiyaç duyduğu anlamına geliyor.

İsveç Çalışma Bakanı Johan Pehrson, vasıflı işçi sıkıntısına değinerek geçen hafta ülkenin bazı bölgelerinin "personel ihtiyacı duyduğunu" açıkladı.

Yüksek eğitimli mesleklerle ilgili olarak, İsveç'in ebeler, inşaat mühendisleri, sistem analistleri ve bilgi teknolojileri (BT) mimarları, yazılım ve sistem geliştiricileri, polis memurları, hemşirelik asistanları, uzman hemşireler, ilkokul öğretmenleri ve eğitimciler gibi iş pozisyonlarını dolduracak işçilere ihtiyacı var.

Bu arada, vasıflı işçiler açısından ülke, gezici çiftlik ve orman tesisi operatörleri, otobüs ve tramvay şoförleri, tesisatçılar ve boru tesisatçıları, imalat makinesi operatörleri, inşaat işçileri, motorlu taşıt tamircileri ve kaynakçılar gibi mesleklerde eksiklikle karşı karşıyadır.

Editör: Semihhan Aydemir