Polis iki kız çocuğunun 6 adet el bombalarıyla Stockholm şehrini turlayan 14-15 yaşlarındaki kız çocuklarının görüntü ve bombalarla hareket rotalarını yayınladı.

Günvelik kameralarının tek tek incelendiği çalışmada, kız çocuklarının kameralara takıldığı noktalar ve zaman dilimleri sıraya konuldu.

Bir annenin dikkati üzerine 6 el bombasının bulunduğu çanta hikayesi böylece başladı. Geçen yıl Ağustos ayında yaşanan olayda neyseki her hangi bir saldırı olmadan olay çözüme kavuştu. Ancak yaşanan durumun İsveç'te çocukların nasıl kullanıldığı ve güvenlik zaafının ne denli olduğunu da gözler önüne seriyor.

Şimdi gelelim medya tarafından servis edilince tartışmalara konu olan o olaya...

Alışverişe çıkan iki arkadaşa benziyorlar. Ancak çantalarındaki şey makyaj malzemesi değil. Altı adet el bombası taşıyorlar.

Polis, güvenlik kameralarından alınan görüntüler aracılığıyla iki kızın yolculuğunun haritasını çıkardı.

Savcı Jonas Nygren, "Kamera kayıtlarında şehirde dolaştıklarını, kahve içtiklerini ve metroya bindiklerini görebiliyorsunuz" dedi.

R1

Geçen yıl 12 Ağustos Cumartesi öğleden sonra saat üçten hemen önce, 15 yaşında bir kız Stockholm'ün kuzeyinde el bombalarıyla bir SL otobüsüne biniyor.

Kista alışveriş merkezinde 14 yaşındaki arkadaşıyla görüşerek birlikte alışveriş merkezine giderler. 15 yaşındaki kız el bombalarının bulunduğu çantayı taşıyor.

R2

Beş buçukta kızlar metroya gidiyor. Platformda kızların yanında duran birkaç küçük çocuk da dahil olmak üzere çok sayıda insan var.

Metroyla Husby'ye gidiyorlar. 15 yaşındaki kız çocuğu el bombalarının bulunduğu çantayı taşıyor. İnsanların akışını takip edip yürüyen merdivenlerden yukarı çıkıyorlar. Etraflarında bebek arabası dahil pek çok insan var.

Kızlar Husby'nin etrafında dolaşıyor. Bir süre oturmadan önce Ica'nın yanından geçerler. Enerji içecekleri içiyorlar ve kızlardan biri sigara içiyor.

R3

Saat beşten kısa bir süre sonra metroya geri dönüyorlar. Saat 17.40'ta T-centralen'e indiklerinde platform insanlarla doluyor.

R4

Kızlar Sergel meydanına doğru çıkıyor ve Drottninggatan'daki insan kalabalığının içinden Gamla stan'a doğru ilerliyorlar.

R5

Bir süre şehirde amaçsızca hareket ediyor gibi görünüyorlar. Akşam 6'da Vasagatan 1'deki Espresso House'da oturup kahve içiyorlar.

14 yaşındaki kız kafede birkaç fotoğraf çekiyor. Polis bunları, hemen hemen her fotoğrafta görülen normal çantayı göstermek istediği anlamına geliyor.

R6

Saat 18.28'de kızlar T-centralen'e dönüyor, burada çantayı 14 yaşındaki çocuk taşıyor.

Kista'da ayrılıyorlar. Artık yalnız ve çantayı taşımaktadır. Daha sonra T-centralen geri döner.

R7

19.16'da 14 yaşındaki oyuncu T-centralen'e varıyor. Daha sonra evine otobüs ve banliyö treniyle varıyor.

Ertesi gün annesi, 14 yaşındaki kızının komodininde altı adet canlı el bombası bulur. Şok olan anne polisi arar.

R8

Kızlardan büyük olanı 15 yaşındaki kız, özellikle Yanıcı ve Patlayıcı Maddeler Yasası'nın ciddi şekilde ihlal edilmesi nedeniyle yakın zamanda sekiz ay kapalı gençlik bakımına mahkum edildi.

14 yaşındaki kız çocuğu ise cezai ehliyeti olmadığı için ceza almadı.

Savcı Jonas Nygren, el bombalarının kullanılmasının kızların bir suç grubu adına hareket ettiğini gösterdiğini söyledi. Ancak soruşturma bunun arkasında kimin olduğunu ortaya çıkaramadı ifadeleri kullandı.

R9

Editör: Semihhan Aydemir