Sadece bir sene öncesine kadar dünyanın her yerinde serbestçe drone uçurabilen drone sahipleri için 2016 kabus gibi bir yıl oldu. Sayısız ülkede drone kullanımına dair önemli kısıtlamalar getiren yönetmelikler uygulamaya konuldu.

Ancak bu kısıtlamalardan en garibi İsveç'te ortaya çıktı. İsveç mahkemelerinin kararına göre artık "kameralı drone" uçurmak pratik olarak imkansız hale geldi.Güvenlik kamerası çevrede dolaştırılamazİsveç'teki bir mahkeme, drone'ların aynı zamanda "güvenlik kamerası" olduğuna dair yorum getirerek, güvenlik kamerası kurmak için gerekli izinlere tabi olması gerektiği kararını verdi.

Buna göre, eğer kameralı bir drone uçuruyorsanız onunla sadece evinizi, arabanızı gözlemlemeniz gerekiyor. Öte yandan İsveç'te halka açık alanlarda görüntü almak yasak değil ancak mahkemenin neden bu kararı aldığı anlaşılamıyor.İsveç'te drone sahipleri karar üzerine protestolara başladılar. Kararı temyiz etmek için de süreç başlatıldı ancak bu sırada ülkede drone uçurmak pratik olarak yasaklanmış durumda.

shiftdelete.net'in haberine göre film ve reklam endüstrisinde drone'lar çok yoğun kullanılıyor ve bu kararla birlikte ülkedeki tüm reklam ajanslarının ve film yapımcılarının da eli kolu bağlanmış oluyor.

Hürriyet haberine göre halk kararın yüksek mahkemeden döneceğine inanıyor ama yine de ülke bu "mantıksız" kararın nedenini tartışmaya devam ediyor.
Editör: İsveç Gündemi