İsveç Kralı Carl 16. Gustaf’ın, tahta çıkışının 50’inci yılı kutlamaları sebebiyle Stokholm Sarayı’nda “Kutlama Yemeği” düzenlendi.

Haber 'de https://www.haber.se/tr-int/ yer alan habere göre, yemekten önce bir konuşma yapan Kral Carl 16. Gustaf, İsveç halkı, eşi Kraliçe Silvia ve Veliaht Prenses Victoria’ya teşekkür etti.

Konuşmasında gözleri dolan Kral, eşi için, "Asla daha iyi bir hayat arkadaşım olamazdı" dedi.

Kendisinden sonra tahtı devralacak olan kızı Veliaht Prenses Victoria hakkında konuşan Kral, kızının “ülkesine olan bağlılığından ve ülkesine odaklanmasından” mutluluk duyduduğunu söyledi.

- İsveç halkına teşekkür

Kral Carl 16. Gustaf konuşmasının bir kısmını da halkına teşekkür etmek için ayırdı. Kral, İsveç halkına kendisine duyduğu ve duymaya devam ettiği güven için teşekkür etti.

Kral, şu ifadeleri kullandı: “Desteğiniz benim için çok değerliydi. Bunun için bugün derin ve sıcak teşekkürlerimi sunmak istiyorum. İsveç’te yaşayan ve çalışan hepimiz şanslıyız.” dedi.

- Dedesini unutmadı

İsveç’te ulusal yayın yapan televizyon kanalları ve radyo istasyonlarında canlı olarak yayınlanan konuşmasında hüzünlü anlar yaşayan Kral Carl 16. Gustaf’ın, konuşmasının büyük bir kısmı 1973’te tahtı devraldığı büyükbabası Kral Gustav VI Adolf’a yönelikti.

Dedesinin vefatının ardından 27 yaşında tahtı devralan Kral Carl 16. Gustaf, “Tahtta Büyükbabayı takip etmek büyük ve her zaman kolay olmayan bir işti. Ancak yıllar boyunca sadakatle yanımda olan sevgili aileme aldığım destek için çok minnettarım. Kraliçe, çocuklarımız, ailelerimiz ve kız kardeşlerim her zaman yanımda oldu” ifadelerini kullandı.

Tahtın büyükbabadan toruna geçişi, Carl Gustaf’ın babasının 1947’de Danimarka’nın başkenti Kopenhag’daki Kastrup Havaalanı’nda bir uçak kazasında hayatını kaybetmesi nedeniyle gerçekleşti.

- Danimarka ve Norveç Kraliyet aileleri de katıldı

Kral Carl 16. Gustaf’ın tahta çıkışının 50’inci yılı münasebetiyle düzenlenen “Kutlama Yemeği”ne Danimarka Kraliçesi 2. Margrethe, Norveç Kralı 5’inci Harald, Finlandiya Cumhurbaşkanı Sauli Niinistö ve eşi Jenni Haukio, İzlanda Cumhurbaşkanı Gudni Thorlacius Johannesson ve eşi Eliza Reid, Danimarka Veliaht Prensi Frederik ve eşi Prenses Mary, Kraliçe 2. Margrethe’nin küçük kız kardeşi Yunanistan Kraliçesi Anne-Marie, Norveç Veliaht Prensi Haakon da katıldı.

- Kortejle Stockholm turu

18 bin 262 gündür tahtta oturan İsveç Kralı Carl 16. Gustaf’ın tahta çıkışının 50’inci yıl kutlamaları bugün de devam edecek.

Cumartesi günü Carl Gustaf ve eşi Kraliçe Silvia, ordu ve donanmadan 3.000 askerin de katılımıyla kortej halinde Stockholm’ün merkezinde ilerleyerek halkı selamlayacak.

Editör: İsveç Gündemi