Macaristan'ın İsveç'in onay öncesi ülkeyi ziyaret ederek NATO üyeliği yönünde talebini resmi ziyaretle taçlandırma beklentisine İsveç'ten şuana kadar olumlu bir yanıt verilmedi. İsveç Macaristan arasında gerilime neden olan bu durumun nasıl sonuçlanacağı merak konusuyken, Macaristan İsveç'in NATO'ya üyeliğini destekleyen açıklamalar yapılıyor. Ancak tüm bu olumlu tabloya göre iki ülke arasında son günlerde gerginlik olması dikkat çekiyor.

Türkiye'nin İsveç'in NATO'ya katılımını resmen onaylamasıyla birlikte eli daha da güçlenen İsveç'in Macaristan'ın ziyaret talebine mesafeli durması dikkat çekiyor.

Başbakan Kristersson, üyelik süreciyle ilgili basına değerlendirmelerde bulunurken, sürecin gelindiği nokta itibarıyla bir zafer olduğunu ifade ederken, Macaristan'ın taleplerinin şarta bağlanması durumunda İsveç'in böyle bir şarta dayalı duruma izin vermeyeceğini ifade etti.

"Bu iyi. Çok güzel. Elbette bir dönüm noktası, bir emek zaferi ve henüz üye değiliz çünkü bir ülkemiz kaldı." ifadeleri kullanan Kristersson, bu elbette büyük bir adım yorumunda bulundu.

"Artık sadece Macaristan kaldı." diyen Kristersson, tüm ülkelerin kendi süreçleri olduğunu vurgulayarak, ancak Orbán'ın parlamentonun evet oyu vermesini istediğini söylediğinden emin olduğunu belirtti.

Kristersson: "NATO üyeliğini müzakere edemeyiz ama diğer taraftan NATO üyeleri olarak en iyi şekilde nasıl işbirliği yapabileceğimizi tartışabiliriz."

Başbakana göre İsveç, Macaristan'ın evet demesi için hiçbir talebi kabul etmeyecek.

"Hayır, NATO üyeliğiyle bağlantılı bir şart yok. Böyle şarta bağlı bir durum söz konusu olamaz" şeklinde konuştu.

Editör: Semihhan Aydemir