Assange'ın avukatları, mayıs ayında, bir alt mahkemenin itirazı reddetmesi üzerine kararı temyize götürmüştü. Svea Temyiz Mahkemesi de Assange'ın itirazını reddettiğini açıkladı.

Öte yandan hafta başında Ekvador Savcılık makamından yapılan açıklamada Wikileaks'in kurucusu Jullian Assange'ın 17 Ekim'de sorgulanacağı duyurulmuştu. İsveç Başsavcısı Ingrid Isgren'in de Ekvador Savcısı kanalıyla Assange'a tamamlayıcı sorular soracağı belirtilmişti.

- 4 yıldır bir odada yaşıyor

İngiliz mahkemesi 2012 yılında, Avustralya vatandaşı Assange'ın, iki kadına tecavüzle suçlandığı İsveç'e iadesine karar vermişti. Assange, bu kararın ardından, 2012 yılının haziran ayında İngiltere'deyken, İsveç'e iade edilmesi halinde ABD'ye gönderilme riski bulunduğu için Ekvador'un Londra Büyükelçiliğine sığınmıştı.Ekvador, çok sayıda ABD Dışişleri Bakanlığı yazışmasını internet sitesi aracılığıyla kamuoyuna duyuran ve tartışmalara neden olan Assange'ın siyasi iltica talebini kabul etmişti.45 yaşındaki Assange'ın büyükelçilik binasından çıkması halinde şartlı tahliye koşullarını ihlal ettiği gerekçesiyle tutuklanması ve İsveç'e iade edilmesi bekleniyor.
Editör: İsveç Gündemi