Dışişleri Bakanı Tobias Billström, hükümetin dış politika beyanını okuyacağı sırada kürsüden İsrail'in soykırım yaptığını bağıran bir kişi tarafından yarıda kesildi. Tartışma sırasında protestolar devam etti ve çok sayıda kişi Riksdag'ın güvenlik görevlileri tarafından uzaklaştırıldı. 

Hükümetin dış politika beyanında Dışişleri Bakanı Tobias Billström, diğer hususların yanı sıra, "İsveç, uluslararası hukuk ve uluslararası insancıl hukuk uyarınca İsrail'in kendisini Hamas'a karşı savunma meşru hakkının arkasında duruyor" dedi.

Daha sonra "İsrail soykırım yapıyor, buna nasıl katlanabilirsiniz?" diye bağıran bir kişi sözünü kesti.

Kişi salondan çıkarıldı ve Dışişleri Bakanı konuşmasına devam etti.

Billström, Gazze'deki feci durumun ışığında hükümetin insani nedenlerden dolayı ateşkesin gerekli olduğuna inandığını söyledi.

Billström ayrıca tüm İsrailli rehinelerin Hamas tarafından serbest bırakılması talebini yineledi ve İsrail'i "Batı Şeria'daki kabul edilemez yerleşimci şiddetiyle mücadele etmeye" çağırdı.

Protestolar tartışma sırasında da devam etti

Aron Emilsson ve Morgan Johansson, BM'nin Filistinli mültecilere yönelik kuruluşu UNRWA'ya yapılan yardımın durdurulmasını tartışınca protestolar yeniden alevlendi.

Salonda bazı vatandaşlar "Gazze'de çocukların nasıl öldüğünü herkes görüyor, herkes duyuyor" diye bağırdıkları duyuldu.

Sözcü Andreas Norlén, Riksdag oturumunun bozulmasına izin verilmediğini ve demokratik ilkelerle bağdaşmadığını söyledi.

Aron Emilsson tekrar İsrail hakkında konuştuğunda ve kürsüden bir kişi "İsrail soykırım yapıyor" diye bağırdığında aynı durum tekrar yaşandı.

Bir kişi polis tarafından gözaltına alındı

Riksdag yönetiminin basın sözcüsü Carina Larsson'a göre, salondaki en az beş kişi güvenlik görevlileri tarafından gözaltına alındı ve kamu düzenini bozdukları şüphesiyle polise teslim edildi.

Editör: Semihhan Aydemir