İsveç'in güneyindeki polis, topluluklarda korku yarattığı gerekçesiyle sivillerin kurşun geçirmez yelek giymesinin yasaklanması çağrısında bulundu.

Polis, çete suçlarının genç nesli İsveç'e çekmeye devam etmesi nedeniyle, 15 yaşın altındakiler de dahil olmak üzere giderek artan sayıda çocuk ve gencin kasabaya çıkarken kurşun geçirmez yelek giymesinden endişe duyuyor.

Malmö kentinin de aralarında bulunduğu güney Skane ilçesinin polis istihbarat şefi Patrik Andersson, vatandaşlara kurşun geçirmez yelek satışının yasaklanması çağrısında bulundu.

“Kurşun geçirmez yeleklere kimin ihtiyacı var? Güvenlik görevlileri ve polisler tehlikeli işler yaptıkları için onlara ihtiyaç duyuyorlar. Suçluların bunları giymesi gerektiğine inanmıyoruz. İsveç'in her yerine yayıldı" dedi.

"Kurşun geçirmez yelekler İsveç toplumuna ait değil. Savaş durumunda olmadıkları sürece hiçbir devlete ait değiller" diye ekledi.

İsveç polisine göre kurşun geçirmez yelek giymek kafadan vurma cinayetlerini artırdı.

Yaklaşık 750 avroya mal olan kurşun geçirmez yelek giymek, Andersson'un ifadesiyle çeteye üye olmanın sembolü haline geldi. Polise bunlara el koyma yetkisi verilmesini talep etti.

Editör: Atila Altuntaş