İsveç Devlet Ajansı'nın haberine göre; İsveç'te aşırı baş ağrıları şikayeti ile doktora giden 37 yaşındaki adamın beyninde tümör olmasına rağmen doktorların önce birşeyin yok sonra da agresif ve panik atak geçiriyorsun diyen doktorları sağlık bakanlığına şikayet eden adam Sağlık Bakanlığı talebi üzerine başka bir hastane de kontrol ettirildi. Yapılan kontrollerde adamın beyninde tümör bulundu ve Sağlık bakanlığı panik atak teşhisi koyan doktorlara soruşturma başlattı.

İsveç'in Lund şehrinde yaşanan olayın temeli 2013 yılına dayanıyor. Doktorlar beyninde tümör olan adama yıllarca yanlış ilaç, psikolojik ve fizik tedavilerine gönderek yanlış tedavi yollarını izledi. Dayanma gücü kalmayan adam son çare olarak Sağlık Bakanlığı'na şikayet mektubu yazdı. Bunun üzerine olaya el koyan sağlık bakanlığı hastanın haklı bulunmasından dolayı yanlış tanı koyan tüm doktorlara soruşturma başlattı .

Uzun yıllar uygulanan tüm yanlış tedavilerin bir türlü sonuç vermemesi üzerine hasta adam 4 ay önce sağlık bakanlığına şikayette bulunmuştu. Bunun üzerine harekete geçen Sağlık Bakanlığı İsveç'te sağlık kontrolleri ile ilgili tedbirleri arttırası bekleniyor.

Semihhan AYDEMİR / İsveç Gündemi
Editör: İsveç Gündemi