CNN, şehrin 5000 nüfuslu bir şehrin yaşlanan nüfus ve düşen doğum oranı sorununu çözmeye çalıştığını yazıyor.

"Elbette herkes bu arsalardan birini satın alabilir. Kimin arsa satın alabileceğine dair herhangi bir kural veya gereklilik yoktur. Yurt dışından da insanların burada arsa satın almakla ilgilenmesi kesinlikle harika olurdu", dedi Goetene belediye başkanı Johan Mansson.

Şartın İsveç'te ikamet etmek mi yoksa İsveç vatandaşlığı mı olduğunu belirtmedi ancak yasanın belirttiği gibi yalnızca İsveç'te yasal olarak yaşayanların arazi satın alabileceği varsayılıyor. Şart, satın alınan arsaya iki yıl içerisinde konut yapılmasıdır. Aksi takdirde arazi şehre iade edilir.

Belediye Başkanı Mansson, yerel gazete The Local'a yaptığı açıklamada, "Bir ev inşa etmek çok pahalı ve arazinin maliyeti hepsi değil, ama bunun önemli bir kısmı." dedi.

İsveç'te faiz oranları düşüyor ancak emlak piyasası söz konusu olduğunda halk hâlâ temkinli davranıyor.

"Bu fırsat, mevcut ekonomik duruma rağmen bir ailenin burada bir ev inşa etmeye cesaret etmesi anlamına geliyorsa bu harika olurdu. Bu arazilerin bazıları yıllardır, bazıları ise onlarca yıldır satılık çünkü az çok unutulmuş durumda" diye ekledi belediye başkanı.

Goetene, İsveç ve ötesinden gelen turistler için popüler bir destinasyondur. Diğer şeylerin yanı sıra, Romanesk kilise "Husaby", "Martorpsfallet" şelalesi ve yaban hayatı yaşam alanı "Osterplana Hed och Vall" ile tanınır.

Arsa satışına yönelik kampanya geçen ay başladı ve şimdiden üç arsa satıldı. Daha çok sayıda insanın ilgisi var. Goetene çok düşük fiyata arazi satan tek şehir değil. Spesifik olarak, İsveç'in ülkenin güneyindeki Hylte şehri bu yılın başlarında benzer bir kampanya başlatarak 54 arsayı metrekaresi 8 sentten satmıştı. Goetene'deki kampanya gelecek yıla kadar sürecek.

Belediye Başkanı Mansson'a göre bu durum muhtemelen bundan sonra devam etmeyecek çünkü büyük olasılıkla ekonomi normale dönecek.

Kaynak: https://www.koha.net/tr/index.php/lemsh/424550/qyteti-suedez-po-shet-toke-per-vetem-8-cente-per-mete