Haklarında soruşturma başlatılan 5 havayolu şirketine mağduriyetleri gidermeleri ve kendilerini düzelmeleri için mektupla uzatma verildi.

Diğerlerinin yanı sıra SAS, Ryanair ve Norveç, hasarlı bagajları doğrudan havaalanına bildirmeniz gerektiğine inanıyor.

İsveç Tüketici Ajansı avukatı Maja Lindstrand, bunu kesinlikle yapamayacaklarını söyledi.

SAS, Ryanair, Norwegian, Bra ve Populair, İsveç Tüketici Ajansı'ndan bir denetim mektubu aldı. Bunun nedeni, hasarlı bagajlara ilişkin talep koşullarının mevcut İsveç mevzuatına uygun olmamasıdır.

"Hasarlı bagajlarınızı havaalanında yerinde bildirmeniz için tüm koşulları ayarlamışlar." diyen İsveç Tüketici Ajansı'ndan avukat Maja Lindstrand, oraya ihbarda bulunmanın en iyisi olduğunu, ancak bazen o gişenin kapalı olduğunu, hasarı geç fark edildiğini veya bagajın hasar aldığını eve gidince fark ediliyor. Havayolu şirketleri havalimanında bildirim yapılmadı diye yolcu haklarını kulak arkası edemez ifadeleri kullandı.

Lindstrand, şirketin mevzuatlara uymadığını belirtti.

Bagajınız hasar gördüyse yapmanız gerekenler

Denetleyici davanın arka planında, SAS'ın konunun İsveç Tüketici Ajansı'na iletildiği konusunda bilgilendirilmesi yer alıyor.

Maja Lindstrand, "Bu adımdan sonra bunu hem SAS'ta hem de diğer dört havayolunda incelemeye başladık" dedi

Hasarlı bagaj talepleri için ne geçerlidir?

- Yedi gün içerisinde yazılı olarak bildirmeniz gerekmektedir. Kanıt olması açısından, doğrudan havaalanında rapor vermek en iyisidir. Ancak daha sonra raporlama da mümkün olmalıdır ve bu şirketlerin başarısız olduğu nokta da burasıdır.

Peki ya spesifik ispat yöntemi?

- Tüketici olarak hasarın, çantanın havayolunda olduğu sırada meydana geldiğini göstermeniz gerekmektedir. Mümkün olan en kısa sürede rapor vermek ve hatta belki de çantayı teslim alır almaz filme almak iyidir. Aklınız varsa uçuştan hemen önce ve sonra çantanın fotoğraflarını elinizde bulundurun.

Bir eylem planıyla geri dönmeli

Düzenleyici yazılarda havayollarına, hasarlı bagaj taleplerine ilişkin bilgilerin yanıltıcı olduğu bildiriliyor. İsveç Tüketici Ajansı en geç 10 Haziran'a kadar şirketlerin bu durumu nasıl çözeceklerini açıklamalarını bekliyor.

- Web sitelerinde yeni bilgiler bulmaları ve mevzuatın gereğini yansıtmaları gerekiyor.

Tüketici Ajansı, Norwegian'in gecikme talebinde bulunduğunu ve yanıt süresinin 18 Haziran'a kadar uzatıldığını duyurdu.

SAS henüz İsveç Tüketici Ajansı'na yanıt vermedi ancak mümkün olan en kısa sürede yanıt verecek.

- SAS'ın basın müdürü Irena Busic, bizden bir yanıt alana kadar yorum yapmayı beklediklerini söylüyor.

Genellikle yaz tatil dönemlerinde artan bagaj sorunu nedeniyle denetimlerde sıklaşıyor.

Editör: Semihhan Aydemir