İsveç Dışişleri Bakanlığı Perşembe günü yaptığı açıklamada, üç İsveç vatandaşının bir silahlı saldırı olayına karıştıkları gerekçesiyle Irak'ta ölüm cezasına çarptırıldığını, dördüncüsünün ise başka bir suçtan dolayı aynı cezaya çarptırılabileceğini duyurdu.

Reuters'in haberine göre hükümet, davaya karışan üç kişiden birinin idam cezasını protesto etmek için geçen ay Irak'ın maslahatgüzarlarını çağırdı.

İsveç, ölüm cezasını uygulamamakta ve bu cezanın kullanılmasına her koşulda karşı çıkmaktadır.

Dışişleri Bakanlığı, diğer iki İsveçlinin de aynı suçla ilgili olarak hüküm giydiğinin ve ölüm cezasına çarptırıldığının doğrulandığını söyledi.

Dışişleri Bakanlığından yapılan açıklamada, "İdam cezalarına ilişkin aldığımız bilgiler son derece ciddidir ve cezaların infaz edilmemesi için çalışıyoruz." ifadesine yer verildi.

Haziran ayında Daily Aftonbladet, bu kişilerin Ocak ayında Irak'ta başka bir İsveç vatandaşının vurulmasına karıştığını bildirdi.

Bu arada bakanlık, dördüncü bir İsveçlinin uyuşturucuya bağlı başka bir suçtan dolayı idam cezasına çarptırılabileceği yönünde bir rapor aldığını ancak bu bilgiyi teyit edemediğini duyurdu.

Editör: Atila Altuntaş