Teknoloji gelişimini yakından takip eden ve internet kullanımının en yüksek olduğu ülkelerden biri olan İsveç yeni teknolojinin merkezi haline gelecek.

İsveç'in kuzeyine yerleştirilen Facebook ve Google sunucularının tam kapasite çalışmaya başlaması ile birlikte teknolojide büyük bir öneme sahip olan İsveç şimdi de yeni teknolojik buluşlarda merkezi üs haline gelmeyi planlıyor.

Önümüzdeki yıllarda Google ve Facebook teknik ekiplerini İsveç'e kaydıracak. Bununla birlikte İsveçli yazılımcılarında üst düzey görevlerde yer alması bekleniyor. Bunun yanı sıra İsveç'te üretim yapılması için teşviklerde bulunmaya hazırlanan İsveç teknolojik yatırımlarda dünyanın en önemli ülkesi olmak için şimdiden twitter ve linkedin gibi sosyal medya devlerini de ülkeye davet etmeyi planlıyor.

Son 10 yıl içinde teknolojik girişimlerde yeni zenginler üreten İsveç özellikle dünya zenginleri arasındaki listeyi de iyice karışmaya başladı. İsveçli zenginlerin gelir ortalamalarının yüzde 60'ı teknolojik yatırımlardan oluşuyor.

Semihhan AYDEMİR / İsveç Gündemi
Editör: İsveç Gündemi