Eskişehir Büyükşehir Belediyesi Senfoni Orkestrası, Türklerin İsveç’e Göçünün 50. Yılı ve Türkiye ile İsveç arasındaki ilişkilerin geliştirilmesi için Konser düzenlendi. Özel konseri izlemek üzere kente gelen İsveç’in Ankara Büyükelçisi Lars Wahlund, iki büyük kulübün gözdesi olan Eskişehirsporlu futbolcu Erkan Zengin hakkında konuştu. Son zamanlarda spor basınında sıkça yer alan ve Futbol hayatına İsveç’te başlayan Erkan Zengin ile ilgili Yılmaz Büyükerşen’den bilgi alan büyükelçi, “Erkan başarılı ve yetenekli futbolcu.” dedi.
Eskişehir Büyükşehir Belediyesi Senfoni Orkestrası’nın verdiği özel konsere katılan İsveç’in Ankara Büyükelçisi Lars Wahlund, Konser öncesi Büyükşehir Belediye Başkanı Prof. Dr. Yılmaz Büyükerşen’i ziyaret etti. Büyükelçi Wahlund, kültür sanat alanında yapılan işbirlikleri için Başkan Büyükerşen’e teşekkür etti ve bu ilişkileri ilerleyen zamanda daha da geliştirmek istediklerini ifade etti.

Konuk büyükelçi, 2015 yılının Türklerin İsveç’e göçünün 50. yılı olduğunu ifade ederek, Türklerin İsveç’te yaşamasından duydukları memnuniyeti dile getirdi. Zülfü Livaneli, Yaşar Kemal gibi Türkiye’nin önemli isimlerinin de İsveç’te yaşadığını söyleyen Büyükelçi Wahlund, son zamanlarda spor basınında sıkça yer alan ve Futbol hayatına İsveç’te başlayan Erkan Zengin ile ilgili de bilgi aldı. Büyükelçi, “Erkan bizim ülkemizde futbola başladı ve orada yetişti. Kendisi başarılı ve yetenekli bir fubolcu.” ifadesini kullandı.

Samimi bir ortamda gerçekleşen ziyaretten memnuniyet duyduğunu belirten Başkan Büyükerşen ise konuk büyükelçiye Eskişehir’in demografik yapısı, ekonomik kaynakları ve kültür sanat çalışmaları hakkında bilgi verdi. Büyükerşen, Eskişehir’in hızla gelişen bir kent olduğuna vurgu yaparak İsveç ile kültürel ve sanatsal alanda kurulan ilişkilerin ilerlemesinden mutlu olduğunu kaydetti.
Editör: İsveç Gündemi