İsveç Adalet ve Göçmen Bakanı Morgan Johansson ve özel bir araştırmacı olan Temyiz Mahkemesi avukatı Anita Linder, iş yeri üzeri İsveç'e gelen göçmenlerin durumuma yönelik bir basın toplanntısı yaptı.

 Linder, Şubat 2020'den bu yana İsveç'in işgücü göç sistemini gözden geçirmekle görevlendirildi. İş yeri üzeri getirilen göçmenlerin iş sömürüsüne karşı bir dizi önlemler alınan çalışmanın 1 Ocak 2023 yılında yasalaşacağı belirtildi. 

İş yeri üzerinden getirilen işçilerin yaşadığı zorluklar ve uğradığı haksızlıklara dikkat çekilen çalışmada, mantıksız koşullar altında iş yerinde bir göçmen vatandaşı sömürenler için yeni bir suç oluşturulacak.

İsveç Göçmen Dairesi'nin kişisel asistan olarak çalışma izni başvurusunu reddetmeleri halinde, belirli durumlarda İsveç Sağlık ve Bakım Müfettişliğini ve İsveç Sosyal Sigorta Kurumu'nu da bilgilendirme yükümlülüğüğü getiriliyor.

Yabancılar Yasası'na göre  işverenlerin bir göçmen işçi için barınma sağladığında nelerin geçerli olduğunu düzenleyen bir hüküm bulunduğuna dikkat çekilirken, göçmen çalışanın kirası ve ekonomik giderlerinin maaşı ile doğru orantılı olması ve işverenin şartları yerine getirmemesi durumunda bir ceza ücreti uygulanabilineceği hatırlatıldı.

 İş verenin semester vergisi ve sigorta giderleri gibi sorumluluk alanında yaptığı eksik ödemeler yüzünden çıkış gelen göçmen işçilerin işvereni mahkemeye verip tazminat kazanma hakkı da yasada yer alacak. 

Editör: İsveç Gündemi