İsveç'te yayın yapan  Hujada gazetesinin haberine göre, Seyfo’dan 100 yıl sonra, Norrköping Belediye Meclisi kurbanların anısına bir anıt dikilmesine onay verdiği belirtildi.

   ''Pazartesi gecesi Norrköping Belediye Meclisi, Seyfo anıtı için vatandaşların girişimde bulunmasına onay verdi.'' alt başlığı ile haber duyuran gazete, '' Bu karar, belediyenin anıt için arazi temin etmesi anlamına gelmektedir. Anıtın finansmanı ise, konuyu takip eden, ilgili cemaat ve dernek temsilcilerinin oluşturduğu komite tarafından sağlanacak. Bu yöntem, belediyenin parasının bu tür amaçlar için kullanılıp kullanılmadığı konusunda hukuki ihtilaflar yaşanmaması için seçildi'' şeklinde ifade etti.

Haberde şu ifadeler yer aldı:
    

''Süryanilerin ahim Tekman tarafından geçtiğimiz Şubat ayında başlatılmıştı. Bazı politikacılar bunu sevinçle karşıladı, ancak Seyfo yerine daha genel bir "insan hakları anıtı" dikilmesi görüşleri de vardı. Sonuçta siyasiler asıl öneriyi kabul ettiler ve Seyfo kurbanları için bir anıt dikilmesine karar verdiler.
     Karar oybirliğiyle alındı. Çoğu partinin temsilcileri kürsüye çıktılar ve desteklerini dile getirdiler. Hiç kimse öneri aleyhine konuşmadı.
     Belediye Meclisi yedek üyesi ve Norrköping Asuri Kültür Derneği’nin aktif bir üyesi olan Sait Nison “Bu, tarihi bir karar. Meclis toplantısında yaptığım konuşmada, destekleri için tüm siyasi partilere teşekkür ettim ve bunun şehrin tüm sakinleri için dikilen bir anıt olduğunu vurguladım. ” dedi. Gözlerinde yaşlarla Nison, İsveç’in dünyada Seyfo soykırımını tanıyan ilk ülke olduğunu ve Norrköping’in de Seyfo anıtı dikilen İsveç'teki ilk şehir olduğunu kaydetti.
     Anıtın tam olarak nereye dikileceğine henüz karar verilmedi. Kararda Halk Parkı ve Şehir Müzesi gibi bazı seçenekler vurgulandı. Anıtın şeklinin ve kaidesinin nasıl olacağı, karar verilmesi gereken diğer bir konudur. Bu, belediyenin değil Seyfo komitesinin vereceği bir karardır. ''

Editör: İsveç Gündemi