Edinilen bilgiye göre, mektubu paylaşan kişi, başvuru sahibinin halihazırda Amerika Birleşik Devletleri tarafından verilen bir vizeye sahip olduğunu iddia etti.

Schengen Vizesi başvurusunun 14 günlük bir turizm gezisi için Nijerya'daki İsveç vize başvuru merkezine yapılması, vize reddinin ilk nedenleri arasında Nijerya'daki güvenlik ve ekonomik krizi sıralayarak, başvuru sahibinin gerçek amaçlarına ilişkin şüphelerini dile getirdi.

Mektupda: "Bu nedenle Nijerya vatandaşlarının, başvurulan vizenin süresi dolmadan Üye Devletlerin topraklarından ayrılmama riski yüksektir. Bu nedenle, başvuru sahibinin vize alabilmesi için kendi ülkesinde iyi bir şekilde kurulmuş olması gerekir" deniyor.

Varlıklar veya işten sabit bir aylık gelirle ilgili: Büyükelçilik, iddialarını desteklemek için, başvuranın bir şirkete sahip olduğunu belirttiğini ve bu hususta büyükelçiliğe belgeler sunduğunu ileri sürmüştür, ancak elçilik, başvuranın erişimi olduğunu kanıtlayacak daha güçlü kanıtların sunulmadığına dikkat çekmektedir.

Ayrıca, başvuranın verdiği banka hesap özetlerinin, "banka bakiyesi de taşınır mal olarak kabul edildiğinden" kendi ülkesinde yerleşik olduğunu kanıtlamak için yeterli olmadığını iddia etmiştir.

Ret kararı ile ilgili uzayıp giden mektupta: "Ayrıca, banka hesap özetleri mali durumun uzun bir süredir istikrarlı olduğunu göstermiyor. Ayrıca, kendi ülkenizle herhangi bir kişisel mülk sahipliği veya diğer mali bağları da göstermediniz" ifadelerine yer veriliyor.

Bu Schengen vizesi reddinin arkasında sıralanan bir başka neden de, büyükelçiliğe göre Nijerya'da özel şahıslar tarafından hazırlanmış büyük bir sahte belge pazarı olması ve başvuranların sunduğu belgelerin gerçek olup olmadığı konusunda şüphe uyandırmasıdır.

Tüm bunlara, başvuranın daha önce Schengen Bölgesi'ne hiç gitmediği gerçeğini ekleyen İsveç büyükelçiliği, seyahatin arkasında belirtilen amacı şüpheli bularak vize başvurusunu reddetme kararı aldı.

Ret kararına gelen mektubu paylaşan kişi: "Hiç bu kadar üzücü ve ayrıntılı bir vize ret mektubu görmemiştim. Nijeryalıların şu anda yaşadıkları bu mu?" diye yazdı. Yapılan paylaşım bir anda sosyal medyada tartışma yarattı. 

Nijerya, 2022'de İsveç'e yapılan vize başvurularının yüzde 45,6'sı rededildi. İsveç bu alanda Nijerya'dan yapılan başvuruları en fazla ret eden ülke olarak öne çıkıyor.

Editör: İsveç Gündemi