Avrupa Birliği AB Dışişleri Yüksek Temsilcisi Federica Mogherini, düzenlediği basın toplantısında, terörle mücadelede işbirliği düzeyini artırmak için belirgin bazı ülkelerle projeler yapacaklarını belirtti. Mogherini, "Adını vermek gerekirse Türkiye, Mısır, Yemen, Cezayir ve Körfez ülkeleriyle gelecek haftalarda başlatacağımız belirgin projelere bakıyoruz" diye belirtti.

Toplantıda konuya ilişkin değerlendirmelerde bulunan İsveç Dışişleri Bakanı Margot Wallström "Birçok değişik oyunda Türkiye çok fazla merkezi bir memleket ve pozisyonunu uygun biçimde kullanırsa yapıcı rol oynayabilir. Türkiye ile müzakereler başlamalıdır" diye açıkladı .

Wallström daha sonra konuşmasına şöyle devam etti:
Suriye ve Irak'ta çatışmaların sona erdirilmesinin ve radikalleşmeye kaynaklık eden başka nedenlerin ortadan kaldırılmasının terörle mücadelede kilit ehemmiyet taşıdığını vurguladı.

Avrupa Birliği AB dışişleri bakanlarıyla terörle mücadeleyi açıklama yapan Arap Birliği Genel Sekreteri Nebil El Arabi, terörün köklerini ortadan kaldırmak manasına gelen etraflı yüzleşmeyi gerçekleştirmenin ehemmiyet taşıdığını ve bunun vakit alacağını belirtti .

Terörle mücadele, gelecek hafta Riga'da toplanacak olan Avrupa Birliği AB içişleri bakanlarının da gündeminde olacak. Dışişleri ve içişleri bakanlarınca hazırlanacak öneriler, 12 Şubat'ta gerçekleştirilecek Avrupa Birliği AB zirvesinde değerlendirilecek.

Avrupa Birliği AB dışişleri bakanlarının terörle mücadele gündemli  toplantısından Türkiye ve Arap ülkeleriyle işbirliğinin ve istihbarat paylaşımını artırma kararı çıktı.

Mogherini, istihbarat paylaşımını sadece Avrupa Birliği AB içinde değil, Türkiye, Körfez ve Kuzey Afrika ülkeleri başta olmak üzere Asya ve Afrika ülkeleriyle gerçekleştirme hususunda mutabık kaldıklarını ifade etti.

İsveç Gündemi
Editör: İsveç Gündemi