Olay, 2 Mart 2022’de Sırbistan Horgos sınır kapısında meydana geldi.Türkiye’den İsveç’e seyahat ederken Sırbistan’dan geçen Türk aile aracında gümrük görevlileri polisle işbirliği yaparak yolcunun bagajında 300 gram altın yakalandı.

Değeri yaklaşık 11.000 Euro olduğu tahmin edilen altın takılar, İsveç plakalı bir “BMW” otomobilin Horgos geçidinin çıkış tarafında ayrıntılı bir inceleme için ayrılmasıyla keşfedildi.

Kendisiyle birlikte Türkiye’den vatandaşı olduğu İsveç’e seyahat eden 26 yaşındaki bir adam, bildirecek hiçbir şeyi olmayan yolculara yönelik yeşil bir kontrol noktasından geçişe girdi.

Ek olarak, gümrük memurlarıyla yaptığı görüşmede, kişisel bagajdan başka bir şey taşımadığını ve izin verilen miktardan fazla nakit veya rapor edilmesi gereken diğer değerli eşyaların bulunmadığını da teyit etmiştir.

300 gram altın bulundu
Ancak, arabanın aranması sırasında, yolcu koltuğunun altında, dokuz altın bilezikli birkaç çanta, iki yüzük ve büyük bir plakalı büyük bir kolye içeren toplam yaklaşık 300 gram ağırlığında bir sırt çantası bulundu.

Örneğin şahsın 15 bin Euro değerinde bir otomobili var. Sırbistan’a bu otomobille girerken yanında 5 bin Euro’yu aşan değerde altın ve değerli takı bulundu. Gümrük polisi bu durumda hem araca hem de altın ve mücevhere el koyabiliyor. Türkiye gibi Avrupa Birliği üyesi olmayan ülkelerden gelen yolcuların beraberlerinde en fazla 430 euro değerinde altın takı bulundurabileceklerini belirterek, bu miktarın üzerindeki takıların gümrüğe tabi olduğunu ve mutlaka önceden resmi makamlara bildirilmesi gerekiyor.

Editör: İsveç Gündemi