Mevcut durumda 9 kişilik aktivist mürettebatın olduğu Marianne gemisi, öğlen saatlerinde Bueu'ye varırken, İspanya'daki "Rumbo a Gaza" adlı sivil toplum örgütüne bağlı bir grup gemiyi limanda karşıladı. Filistin bayrakları taşıyan ve zafer işaretleri yaparak Marianne mürettebatına destek veren grup, 3 gün burada bekleyecek gemiye her türlü lojistik desteğin verileceğini duyurdu.


Bueu'deki yerel yönetim temsilcileri tarafından da kabul edilen Marianne mürettebatı, İspanya'ya gelişlerinin Mavi Marmara saldırısının 5. yıl dönümüne denk gelmesinden dolayı iki gün boyunca limanda organize edilecek aktivitelere de katılacak.

"Herkes gemiye. Mavi Marmara saldırısının tanıkları" adıyla düzenlenen söyleşide ise 5 yıl önce İsrail ordusunun yaptığı operasyon sırasında Mavi Marmara gemisinde bulunan bazı aktivistler yaşadıklarını anlatıp, Gazze'ye insani yardım ulaştırma amaçlarından asla vazgeçmeyeceklerini vurguladılar. 

Halkın ziyaretine de açık tutulan Marianne'nin 1 Haziran'da Bueu limanından hareket ederek ilk olarak Portekiz'in Lizbon limanına, oradan da 7 Haziran'da İspanya'nın Endülüs bölgesindeki Motril limanına ulaşması hedefleniyor. 

Editör: İsveç Gündemi