Neo-Nazi destekçilerinden oluşan maskeli bir grup, Cumartesi öğleden sonra Storting'in dışında da dahil olmak üzere Oslo'nun merkezinde gösteri yaptı. İzinsiz gösteriye bölge polisi müdahale etti.

Polisin uyarısına rağmen dağılmayan gruba müdahale eden polis, 35 kişiyi gözaltına aldı.

Olayı soruşturan savcı Agnes Klem Pazar günü, Yabancılar Yasası'nın 121. maddesi uyarınca şahısların para cezasına çarptırılarak ve ardından ülkeden sınır dışı edileceklerini ve ülkeyi terk etmeleri gerektiğini söyledi.

Grup kendini Nordik Direniş Hareketi olarak tanımlıyor. Edinilen bilgilere göre, gösteriye katılan kişilerden dört kişi hariç hepsi yabancı uyrukluydu. Filter Nyheter için olayların gidişatı hakkında haber yapan gazeteci Harald Klungtveit, gösterilere katılan çoğunun İsveçli olduğunu söyledi.

Oslo polisi, Nazi yanlısı göstericilerin parlamentodan gerekli izni almadan başkentte eylem yaptığı için gözaltına alındığını duyurdu.

Oslo polisinin, sosyal medya hesabından yapılan açıklamada, “Grup üyeleri gösteri için izin almadıkları ve polisin dağılmaları için yaptığı ihtarlara uymadıkları gerekçesiyle gözaltına alındı.” denildi.

Norveç devlet televizyon kanalı “NRK” ise sol eğilimli bir grup eylemcinin de, aşırı sağ grubun düzenlediği eyleme tepki için aynı bölgeye gittiğini, polisin iki grup arasında arbede çıkmaması için barikat kurduğunu aktardı.

Televizyon haberlerine yansıyan görüntülerde, yüzleri maskeli göstericilerin aşırı sağcı İskandinav Direniş Hareketi’nin (NMR) sembollerini taşıdıkları görüldü.

İskandinav ülkelerinde faaliyet gösteren NMR hareketi, Nazi ideolojisinin temel kaynağı olan Nasyonal Sosyalizmi taraftarı olarak tanımlıyor.

Bu aşırı sağcı grup, Finlandiya’da 2020 yılı eylül ayında Anayasa Mahkemesi tarafından yasaklanmıştı.

Ek kaynak: euronews

Editör: İsveç Gündemi