Türk dizilerinin dünyanın pek çok ülkesinde izlenmesi çok farklı kültürel etkileşimlere neden oluyor. Artık Avrupa'dan Asya'ya ve Güney Amerika'ya hemen her yerde Türkçeye olan ilgi katlanarak artırıyor. Bununla beraber Türk kültürüne ve ülkemizi merak edenlerin sayısında da ciddi bir artış var. Yapılan araştırmalar dizilerin Türk turizmine olan etkisini gözler önüne seriyor. Sosyal medya hesaplarında farklı ülke vatandaşlarının Türkiye ile ilgili paylaşımları da dikkat çekiyor. İsveç'te yaşayan Oliver Eriksson da onlardan biri. Instagram hesabında seslendirdiği Türkçe şarkıları paylaşan Eriksson'un hikâyesini merak edip kendisine ulaştık.

Annesi İranlı, babası ise yarı İspanyol yarı Danimarkalı olan Oliver Eriksson henüz 13 yaşında. İsveç'in Malmö şehrinde yaşıyor. Doğma büyüme oralı. 7. sınıf öğrencisi Oliver hem Türkçeyi hem de Türkçe şarkılar söylemeyi çok seviyor. Üstelik ülkemizi de sık sık ziyaret ediyor ailesiyle birlikte. Söylediği farklı türlerdeki Türkçe şarkılarla sosyal medyasında dikkat çeken ve hatırı sayılır bir takipçi kitlesine ulaşan Oliver'ın Türkçeye ve müziğimize olan ilgisi evde izledikleri dizilerden ve dinledikleri Türkçe şarkılardan kaynaklanıyormuş. Öyle ki Türkçe şarkılar söyleyerek başlayan bu ilgi, Türk sanatçılarla yapmak istediği düetlerin hayaliyle devam ediyor. Oliver'a Türk müziğiyle karşılaşmasını ve şarkılarımızın onun dünyasında nasıl karşılık bulduğunu sorduk.

Müzik hayatında nasıl bir yer tutuyor, eğitim alıyor musun?

Boş vaktimin yarısını müzikle geçiriyorum. Eğitimim direkt o yönde değil. Orta okula gidiyorum ama özel derslerle kendimi geliştirmeye çalışıyorum. Sesimi daha iyi seviyeye getirmek için ses eğitmeni ile çalışıyorum ve piyano dersleri alıyorum. Müzik teorisini de okulda, müzik dersinde öğreniyorum. Müzik benim için çok önemli, şarkı söylemek beni rahatlatıyor ve mutlu ediyor. Her gün şarkı söylüyorum. Buna bazen ablam da dahil oluyor.

546465 06012023D9A31C6D

TÜRKÇE'YE İLGİM TÜRK DİZİLERİYLE BAŞLADI

Türkçeyi nasıl öğrendin, sanırım Türkçeyi çok seviyorsun.

Evet, Türkçeyi seviyorum. Aslında Türkçeyi evde ailemle dinlediğimiz şarkılardan duyuyordum ama dile olan ilgim izlediğim Türk dizileriyle oluştu ve o sayede öğrendim. Kendim de daha fazla alt yazılı Türk dizileri izlemeye başladım. Zamanla basit cümleler kurmayı öğrendim. Bu cümleleri de yazları Türkiye'ye gittiğimde geliştirdim. Bu süreçte de Türkçe şarkılar öğrenmeye başladım.

Şarkılar söylemeyi çok seviyorsun. Peki, nasıl başladın Türkçe şarkı söylemeye?

Annemin İranlı olması Türkçe müziğe ailecek ilgimizi artırdı. Evde ailem ve akrabalarla dinlediğimiz müziklerden başlayan Türkçeye ilgim, ailecek izlediğimiz Türkçe dizilerle devam etti ve bu sayede ilerleyen zamanda Türkçe şarkı söylemeye başladım.

Daha çok hangi türde şarkılar söylemeyi seviyorsun, neden?

En çok pop ve arabesk şarkıları söylemeyi seviyorum. İki tarzın da ritimleri hoşuma gidiyor.

TÜRKÇE POP İLE ARABESK BENİ DENGELİYOR

Türkçe şarkılar sende nasıl bir etki uyandırıyor? Müzikal anlamda mı yoksa sözleri bağlamında mı seni etkiliyor?

Pop müziğinde olan o enerjik melodiler ile arabeskte olan hüzün beni güzel dengeliyor. Ama beni en fazla etkileyen şarkının sözleri ve verdiği mesaj.

Tanışmak ve düet yapmak istediğin Türk müzisyenler var mı?

Türkiye'de tanışmak ve düet yapmak istediğim çok şarkıcı var. Derya Uluğ, Zeynep Bastık, Bengü, Mustafa Ceceli, Murat Boz, Burak Bulut ve Kurtuluş Kuş ile tanışmak, düet yapmak isterim. Yabancılardan ise Justin Bieber ve Maître Gims'i örnek verebilirim.

Türkçe şarkılar söylemen çevrende ve sosyal medyada nasıl karşılandı?

Ailem Türk müziğine olan ilgilerinden dolayı Türkçe şarkı söylememe çok sevindiler. Genel çevremde Türkçe şarkı söylemem o kadar güzel karşılandı ki bazı arkadaşlarım Türkçe bilmedikleri halde şarkıları söylemeye başladılar. Sosyal medyadan da çok güzel yorumlar ve mesajlar geliyor. Bu da beni ilerisi için çok motive ediyor.

FARKLI KÜLTÜRLERLE BÜYÜMENİN AVANTAJLARINI KULLANIYORUM

Hem İsveç hem de İranlısın. Bu iki farklı kültür seni nasıl besliyor?

Babamın yarı İspanyol yarı Danimarkalı, annemin de İranlı olması ve aynı zamanda İsveç'te yaşamamızın bana olumlu etkileri oluyor. Farklı kültürle büyümenin avantajlarını kullanıyorum ve bu sayede İsveççe, Farsça, İngilizce ve Türkçe biliyorum.

SAĞLIKLI VE YAVAŞ ADIMLARLA İLERLEMEK İSTİYORUM

Gelecekte ne yapmak ve nerede olmak istiyorsun, hayallerinden bahseder misin bize?

En yakın zamanda prodüktörüm DJ Sergio Gallardo (Serdar Gün) ile şarkı çıkarmayı planlıyoruz. İleride yapacağım şarkılarla Türkiye'de tanınan şarkıcıları arasına girmek ve benim gibi insanlara rol model olmak istiyorum. Okuluma ve eğitimime çok önem veriyor, yapmak istediğim her şeyi sağlıklı ve yavaş adımlarla gerçekleştirmek istiyorum, çünkü daha 13 yaşındayım.

Editör: Atila Altuntaş