İsveç'te, 13 yaşındayken anne babası ayrıldıktan akabinde çocuk yurdunda kalan ve 20 yaşında yurttan ayrılarak pek çok ülkeyi gezen doğa tutkunu Mattias Rydberg, Burdur'daki Lisinia Tabiat Projesi çerçevesinde  bahçede, serada, mutfakta çalışıp yaban hayvanlarının bakımını yapıyor.

Anne ve babasının ayrılmasının peşinden çocuk yurduna yerleştirilen ve 7 kardeşi mevcut bulunan  Rydberg, yaklaşık olarak 7 sene kaldıktan akabinde yurttan ayrıldı. Rydberg, değişik  ülkeleri gezmeye, doğada hayatını devam etirmeye ve doğa projelerine takviye olmaya karar verdi.

Ülkesinde bir zaman çalışıp yurtdışına çıkabilecek kadar para biriktiren Rydberg, aralarında Almanya, İtalya, İspanya, Portekiz, Hollanda, İngiltere gibi pek çok fazla Avrupa ülkesi ile Kıbrıs'ı gezerek doğa projelerinde görev aldı.

Gittiği ülkelerde bazen birkaç ay, bazen bir sene civarında kalan Rydberg'in bu dönemdeki masrafları da katıldığı projelerden karşılanıyor. Rydberg, daha akabinde ülkesine çevirip bir zaman daha çalıştıktan akabinde değişik bir ülkeye gidiyor.

Bahçede, mutfakta çalışıyor, hayvanlara bakıyor

Ağustos ayında Burdur'un Karakent köyü yakınlarındaki Lisinia Tabiat Projesi alanına gelen Rydberg, burada bahçede, serada, mutfakta çalışıyor, yaban hayvanlarının bakımını yapmakda , yurtdışından projeye takviye vermek isteyen gönüllülerle yazışmaları gerçekleştiriyor.

Rydberg, AA muhabirine yapmış olduğu açıklamada, çocukluğundan bu yana doğaya karşı ayrı bir sevgi duyduğunu  belirtti .

Doğada yaşamanın kendisini çok fazla sevinçli ettiğini ve iyi hissettirdiğini dile getiren Rydberg, "Farklı hayvan ve bitki türlerini tanımayı çok fazla seviyorum. Şehir hayatında olmaktansa temiz havada yaşamak ve hayvanlarla ilgilenmeyi tercih ediyorum" diye belirtti .

"Kurtların babası"

Rydberg, Lisinia Tabiat Projesi alanına geldiğinde Yaban Hayatı Koruma ve Rehabilitasyon Merkezi'nde iki yavru kurt gördüğünü anlattı. Evcilleştirilmiş ve hasta olan kurtların bakımlarını merkezin sorumlusu veteriner hekim Öztürk Sarıca ile gerçekleştirdiklerini ifade eden  Rydberg, şu şekilde açıkladı :

"Küçük yaştan bu yana kurtlara ayrı bir ilgim vardı. Burada kurtları görünce çok fazla sevindim. Kurtlardan biri hastaydı ve onu iyileştirdik. Şu anda beni babaları gibi görüyorlar. Araştırdım, yeterince büyüdüklerinde artık öyle görmeyecekler. Benden başka kimseyi yanlarına yaklaştırmıyorlar. Şu anda kurtlar yabanileştiriliyor. Daha akabinde da doğaya bırakılacaklar."

Rydberg, Burdur'dan gelecek sene ağustos ayında ayrılmayı planladığını sözlerine ekledi.

Lisinia Tabiat Projesi

Yaban Hayatı Rehabilitasyon Merkezi Projesi, Burdur Gölü Projesi, Gül Projesi, Tabiat Okulu Projesi, Antikanser Projesi, Lavanta Projesi, Organik Tarım Projesi gibi pek çok fazla çalışmayı içerisinde barındıran projeye yurtdışından pek çok fazla gönüllü olarak gönül vermiş takviye veriyor.

Proje çerçevesinde organik domates, kavun, karpuz, ayva, gül, şeftali üretimi yapılıyor ve gül suyu ile lavanta suyu üretiliyor.

Yıl içerisinde pek çok fazla kişinin ziyaret ederek ilgi gösterdiği proje alanında ahşap yapılar ile tedavileri ve rehabilitasyonları yapılan yaban hayvanları ilgi çekiyor.

Hafta sonları öğrencilere yönelik doğa konulu sunumlar gercekleşen proje alanında pek çok fazla meyve ağacı da yer alıyor.

Kaynak: Burdur / Ajanslar
Editör: İsveç Gündemi