Enstitüden bir heyet Nilüfer Belediyesi'ni ziyaret ederek incelemelerde bulundu. Nilüfer Belediyesi yaptığı projeler ve çalışmalarla yurtdışında da dikkatleri üzerine çekiyor. İsveç Kalite Enstitüsü'nden bir heyet Nilüfer Belediyesi'ni ziyaret ederek, bu alanda yaptığı çalışmalar hakkında bilgi aldı, bazı birimleri de yerinde inceledi. 

İsveç Kalite Enstitüsü Başkanı Jerry Karlsson, 5 ayrı belediyeden gelen temsilciler ile birlikte geldiği Nilüfer'de ziyaretlerine Nilüfer Belediye Başkanı Mustafa Bozbey ile başladı. Başkan Bozbey, basın toplantı odasında ağırladığı heyete, Nilüfer Belediyesi'nin yerel yönetimlerde bir ilk olan Avrupa Kalite Yönetimi Vakfı'ndan (EFQM) aldığı 'Vatandaşa Değer Katma Kategorisi Başarı Ödülü'nü, yaşanan süreci ve çalışmaları anlattı.

Bozbey, Nilüfer Belediyesi olarak Avrupa'da dahi hiçbir belediyenin başaramadığı bir işi inanarak, çalışarak, vatandaşların da büyük desteğiyle başardıklarının altını çizdi. EFQM Başarı ödülünü, 'vatandaşa kattıkları değerle' Türkiye'ye taşıdıklarını belirten Başkan Bozbey, "Önce insan dedik, hizmette ölçülebilirliği kurum kültürüne yerleştirdik, dolayısıyla insana hak ettiği hizmeti ölçülebilir kalitede sağladık. Ama bu daha başlangıç. Aldığımız ödül, bir sonraki hedef için, daha kaliteli bir hizmet için itici bir güçtür.

Nilüfer'de, okuyan, tartışan, sorgulayan, kentine ve çevresine sahip çıkan, hatta çok önemsediğimiz mahalle komiteleri aracılığıyla yönetime katılan, böylelikle çözüm ortağı olan bir kitle oluşturuyoruz. Bütün bu yönetim felsefesi çevresinde planladığımız ve düşlediğimiz bir kenti oluştururken hizmetlerimizi de ölçülebilir kılmak zorunluluğu söz konusuydu. Bu noktada çağdaş yönetimin anlayışının vazgeçilmez çarklarından kalite sistemi devreye girerken, sürekli iyileştirmeye odaklanan kalite süreci sayesinde Nilüfer'de hizmet standardının yükselen bir grafik sunmasını sağlıyoruz." diye konuştu.


Başkan Mustafa Bozbey, kalite sürecinde tüm Nilüferlileri birer paydaş olarak gördüklerini ve hizmetleri yaptıktan sonra değil de EFQM Modeli'nin öngördüğü gibi planlamadan önce masanın etrafında bir araya gelerek sunduklarını söyledi. Nilüfer Belediyesi Strateji Geliştirme Müdürü Derya Özgök de Stratejik Planlama ve Süreç Yönetim Sistemi hakkında sunum yaptı. Sunumların ardından Başkan Bozbey, misafirlerine Nilüfer'in sembolik anahtarını ve ipek kozadan yapılmış tablo armağan etti. Konuk heyet daha sonra Bizim Ev, Dernekler Yerleşkesi, Barış Spor Salonu ve Gençlik Merkezi'ni gezerek yapılan çalışmaları yerinde görerek bilgi aldı
Editör: İsveç Gündemi