Çifte vatandaşlığa geçişte durumu İsveç polisine bildirmediği için böyle bir uygulamaya gidildiğini anlatan gurbetçi şu ifadeleri kullandı:

Ben 35 yıldır İsveç'te yaşıyorum 1996 yılında o zaman ki prosedürü uyarak İsveç vatandaşlığına geçtim ve Türk vatandaşlığından çıktım. Daha sonra çifte vatandaş hakkımı kullanarak Türk vatandaşlığına geçtim. O zaman ben İsveç polisine Türk vatandaşlığına geçtiğimi bildirmem lazımmış.

İsveç'te 2001 yılında otomatik çifte vatandaşlığa geçme kanunu çıktı. Bu kanun çıkmadan önce çifte vatandaş olanların tekrar Türk vatandaşlığına geçtiğinde İsveç polise bildirmesi lazımmış. Bildirmeyenlerin benim gibi pasaportları iptal edilecekmiş.

Türkiye'de 2 yıl önce İsveç'in Ankara Büyükelçiliği'ne İsveç pasaportunu yenilemek için gittiğinde yetkililerin kendisine pasaportunun geçersiz olduğunu söylediğini aktaran gurbetçi, ''Bana üstteki anlattığım nedenlerden dolayı pasaportumun iptal edildiğini ve yeniden İsveç vatandaşlığına başvurmam gerektiği bildirildi. İsveç'e geldim ve tekrar İsveç vatandaşlığına başvuru yaptım. 2 yıldır beklemedeyim. Nisan'ın 16'sında oturma iznim bitiyor, o süreye kadar vatandaşlığımı ya da oturma müsademi geri vermezlerse Türkiye gidip bekleyeceğim. Çoluğum, çocuğum torunların hayatımın 3'te 2 si İsveç'te geçti. Bana yapılan muamele hiçte hoş değil. Bir usul hatasından dolayı bütün emeklerim iptal edilerek yeniden başlamam isteniyor.''dedi.

Editör: Atila Altuntaş