İsveç’te, Halmstad camisi imamının verdiği vaazda eşcinselliği 'virüs' olarak tanımlaması, caminin devletten aldığı yardımın dört ay kesilmesine neden oldu.

Devlet yardımlarını Müslüman kurumlara paylaştırmayı düzenleyen İsveç Müslümanları Federasyonu da (SMF) Halmstad camisinin etkinliklerini yakından izlemekle görevlendirildi.

DEVLET YARDIMI DURDURULDU

İsveç Müslümanları Federasyonu, Halmstad camisinin savunmasını inandırıcı bulmayarak, caminin aldığı devlet yardımının dört ay süreyle dondurulması, federasyon üyeliğinin de incelenmesi kararını aldı.

Değişik inançlara yardım ve desteği organize eden İsveç İnanç Topluluklarına Kamu Desteği Komisyonu (SST) yetkilisi Max Stockman, bu durumda Halmstad camisinin bundan sonra devlet destegi almasının zor olabileceğini belirtti.

EŞCİNSELLİĞEİ VİRÜS OLARAK NİTELENDİRDİ

Halmstad camisinin web sitesinde yayınlanan video duyurusunda, cami imamının eşcinseliği virüs olarak nitelemediği ancak, eşcinsellerin cinsel ilişkileri ile hastalıklara neden olabileceği vurgusu yapıldığı belirtildi.

Toplumda eşcinsellerin hakları derneği RFSL’in imam hakkında bir toplum grubuna karşı nefret suçu isledigi iddiası ile yapılan polis başvurusu ise, savcılık tarafından suç unsuru olarak kabul edilmedi.

Editör: İsveç Gündemi