Türkiye Cumhuriyeti'nin kuruluşunun 92’inci yıldönümü, Stockholm Büyükelçiliği’nde resepsiyonlarla kutlandı.
Ömer Kaya Türkmen'in ev sahipliğinde büyükelçilik binasında 2 ayrı resepsiyon düzenlendi. Resepsiyonun gündüz yapılan bölümüne, İsveç'teki diğer ülkelerin diplomatik temsilcileri ile vatandaşlar katıldı. 

Akşam saatlerinde verilen resepsiyonda ise İsveç'te yaşayan Türk vatandaşları ile İsveçliler katıldı. Başkent Stockholm'deki Türkiye Büyükelçiliği rezidansında düzenlenen resepsiyonda konukları, ev sahibi Büyükelçi Ömer Kaya Türkmen, Müsteşar Uygur Sertel ve eşi karşıladı.

Resepsiyona Türkiye kökenli toplumun farklı kesimlerinden çok sayıda sivil toplum kuruluşu temsilcisi, siyasetçi, akademisyen, iş adamı ve sanatçı katıldı.

Daha sonea  Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın tüm dış temsilciliklere gönderdiği kutlama mesajı okundu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın mektubunda, ”Cumhuriyetimizin 92. kuruluş yıl dönümü coşkusunu millet olarak hep birlikte paylaşıyoruz. Cumhuriyetimizin 92 yıllık tarihi milletimizin en zor şartlar altından nasıl ayağa kalkabileceğini gösteren geleceğimiz için bize umut veren, attığımız her adımda ders almamız gereken bir dönemdir. Birliğimize, beraberliğimize, kardeşliğimize yönelik saldırıların gerisinde Cumhuriyetimizin işte bu seviyeye ulaşmış olmasından duyulan rahatsızlık vardır.


Milletimizin ortak eseri olan Cumhuriyetimize sahip çıkmak ülkemizin ve milletimizin geleceği için çalışmak, mücadele temek, gerektiğinde fedakarlıkta bulunmak hepimizin müşterek vazifesidir. Milletimizin fertlerini kökeni, inancı, mezhebi, meşrebi, kültürü, kılıf kıyafet üzerinden ayrıştırmağa kalkan herkes Cumhuriyetin ruhuna, özüne ihanet içindedir. Önümüzdeki dönemde ülkemizin diper tüm kazanımlarıyla birlikte bu mirasa da yine hep birlikte sahip çıkmalıyız.

Cumhuriyetimizin kuruluşunun 100. yılına hem 20-23 hedeflerimize ulaşmış hem de birliğimizi, beraberliğimizi, kardeşliğimizi en üst seviyeye çıkarmış olarak gireceğimize yürekten inanıyorum. Bu duygularla Cumhuriyetimizin banisi Gazi Mustafa Kemal Paşa başta olmak üzere bu toprakları bir kez daha bizlere vatan kılan tüm gazilerimizi, şehitlerimizi rahmetle, minnetle yad ediyorum. 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı’mız kutlu olsun” ifadeleri yer aldı.
Editör: İsveç Gündemi