Uzmanlar enflasyon düşüşünün faiz indirimlerini de birlikte getireceğine inanıyor. "Temmuz 2021'den bu yana en düşük kotasyon".

Fiyat artışları durdu.

Aralık ayında enflasyon önemli ölçüde düştü ve merkez bankası hedeflerine doğru geriledi.

Enflasyon verileri ile ilgili ekonomistler olumlu konuştu.

Ekonomist Frida Bratt, bunun hane halkı için bir tür pozitif çifte etki sağladığını söyledi.

Enflasyon hızı yavaşlıyor. Aralık ayında TÜFE ölçümüne göre enflasyon yüzde 4,4 oldu.

Kasım ayında aynı rakam yüzde 5,8'di.

Faiz oranı değişikliklerinin dahil edilmediği ve Riksbank'ın yüzde 2'ye indirilmesini istediği CPIF ölçüsü yüzde 2,3'e yaklaşıyor.

"Temmuz 2021'den bu yana en düşük seviye"

Kurumun İstatistikçisi Carl Mårtensson, "CPIF'ye göre enflasyon yüzde 3,6'dan 2,3'e düştü; bu, Temmuz 2021'den bu yana en düşük seviye. Enflasyon oranının düşmesinin temel nedeni elektrik fiyatlarının Aralık 2022'ye göre önemli ölçüde düşük olması" diye değerlendirdi.

Ancak beklenenin biraz üzerinde gerçekleşti. Tahmin, CPIF enflasyonunun yüzde 2,1 olacağı yönündeydi.

Icabanken'de ekonomist olan Magnus Hjelmér, gelinen noktada merkez bankasının olası faiz indirimleri noktasına harekete geçmesine neden olabileceğini söyledi.

- Faiz oranını bahsettiğinizden daha erken düşürülebilir. Riksbank'ın kendisi bunun 2025'te olacağını söyledi ama sanırım hepimiz bunun daha erken gerçekleşeceği konusunda hemfikiriz. O zaman soru ne kadar erken olduğudur. Erken bir tatil hediyesi mi yoksa daha erken mi olacak?

İstatistiklerde dikkat çeken şey elektrik fiyatlarıdır. Kasım ayından Aralık ayına kadar artış gösterdiler ancak geçen yıl yüzde 38,9 oranında düşüş gösterdiler.

- Enflasyon beklendiği kadar düşmüyor ve her şeyden önce düşüşte elektrik fiyatlarındaki düşüş etkili oluyor. Nordnet tasarruf ekonomisti Frida Bratt, geçen yıl aynı ay, elektrik fiyatlarının çok yüksek olduğu Aralık 2022 ile karşılaştırdığımızda, bunun otomatik olarak elektrik fiyatlarının hiç aynı seviyelere ulaşmadığı Aralık 2023'te daha düşük enflasyon anlamına geldiğini söylüyor.

"Pozitif çift etki"

Frida Bratt'a göre enflasyon hâlâ doğru yönde gidiyor.

- Hane halkı için bir tür pozitif çift etki sağlar. Çok sert fiyat artışlarının geride kaldığını ancak faiz indirimlerinin de yolda olduğunu gören hane halkı rahat bir nefes alabilir.

Magnus Hjelmér gibi o da yakın gelecekte politika faizinin düşürüleceğine inanıyor.

"Artık Riksbank faiz oranlarını düşürmeye başlayabilir" diyen Frida Bratt, 1 Şubat'taki bir sonraki duyuruda faiz oranlarının değişmeyeceği beklentisi içinde olsa da Mart ayı sonunda faiz indirimi görebileceğine inanıyor.

Editör: Semihhan Aydemir