Oxford Internet Enstitüsü ve İsveç Savunma Araştırma Ajansı tarafından yapılan sosyal medya araştırması, dikkat çeken sonuçlar ortaya çıkardı. 46 binden fazla hesap ve 571 bin 719 tweet üzerinden yapılan araştırmada, 9 Eylül'deki seçim öncesi bot (otomatik) mesaj atan hesapların sayısında "önemli ölçüde artış" olduğu belirlendi.

Göçmen karşıtı demokratlara destek mesajları

Araştırma sonuçları, otomatik hesapların göçmen karşıtı demokratlara destek veren mesajlar paylaştığını ortaya koydu. Gerçek hesaplardan verilen destekten yüzde 40 daha fazla mesaj, otomatik hesaplardan geldi. Göçmenlerin üllkelerine geri gönderilmesini savunan İsveç için Alternatif Partisi, otomatik mesajlarla en çok destek alan siyasi parti oldu.

Göç politikasına eleştiri

Oxford Internet Enstitüsü'nde araştırma direktörü Ralph Schroeder, "Ortaya çıkan ortak genel resim, bu hesapların seçim öncesi çok fazla yanlış bilgi yayıyor olmasıydı. Mesajların çoğu, belirli partileri desteklemeyi, göç politikasını ve mültecileri eleştirmeyi konu alıyor" dedi.

"Çalışma bilinçlenmeye katkıda bulunuyor"

İsveç Savunma Araştırma Ajansı Başkanı ve proje sorumlusu olan veri-bilim araştırmacısı Johan Fernquist ise, "Bu çalışma, otomatik hesapların olası etkilerine dair daha fazla bilinçlenmeye katkıda bulunuyor. Böylece daha fazla vatandaş dış etkenlerden etkilenmeden karar veriyor" diye konuştu.

Otomatik hesapların arkasında kimin olabileceğine dair bir açıklama yapmayan Fernquist, "Kimliklerini gizleyen bazı siyasi aktörlerin arkasında olduğunu söyleyebiliriz" ifadelerini kullandı.

(CNN International)

Editör: İsveç Gündemi