İsveç meteoroloji servisi SMHI'ya göre bu hafta sonundaki kötü hava koşullarının ardından bugünden itibaren "klasik İsveç yazı" bekleniyor.

Meteorolog Marie Stark, Perşembe günü İsveç'in güneyine sağanak yağmur yağacağını söyledi.

Geçen hafta güneş güneşli hava sıcaklığı 30 dereceye kadar yükseltti. Ancak hafta sonu ülkenin üzerine kara bulutlar çöktü ve Pazar günü İsveç'in güneyindeki bazı bölgelerde yaklaşık 30 milimetre yağmur yağdı.

Yağış alanı daha da doğuya kaydı ve SMHI'nin tahminine göre Pazartesi günü "klasik bir İsveç yazı" bekleniyor.

SMHI meteorologu Marie Stark, gün içerisinde Götaland ve Svealand'da değişken bulutluluk ve kalıcı hava hakimken, sıcaklıklar 15 ile 20 derece arasında değişiyor ve bunun Salı günü bile devam edeceğini söyledi.

En sıcak yerler

Sıcaklığın 20 derecenin üzerine çıkabileceği Hälsingland ve Dalarna'da en sıcak yerler olacak. Ancak Norrland'da hava çok daha karanlık görünüyor.

Marie Stark, şiddetli sağanak yağışların yanı sıra gök gürültüsü riski de olabileceğini söyledi.

Hafta sonu: "Hava yağışlı ve istikrarsız"

Marie Stark, Perşembe günü İsveç'in güneyine etkili ve sürekli yağmur yağacağını, ardından Cuma günü yavaş yavaş kuzeye doğru hareket edeceğini söyledi.

Hafta sonu için tahminlerle ilgili daha büyük belirsizlikler var, ancak ülke genelinde istikrarsız bir hava ve biraz yağmur olacak gibi görünüyor.

Editör: Semihhan Aydemir